českého pohoria Jeseníky. Vincent, ktorý pochádzal z rodu sliezskych sedliakov vedel, čo hovorí. Ako šestnásťročný utrpel vážny úraz: kopol ho kôň a voz mu navyše prešiel cez hrudník. Už ho odpisovali - priam zázračne sa uzdravil sám. Doslova a do písmena "nasledoval prírodu". Zavlažoval traumatizované telo veľkými dávkami čerstvej horskej vody a na poranenú hruď si prikladal studené obklady. V lese totiž videl ako si poranená srnka namáča boľavé miesto v horskom prameni a vytrvalo z neho pije.
Príhoda z 19. storočia prerástla do legiend - prispela k tomu, že zo skromného chlapca z obyčajnej horskej chalupy sa časom stal muž, ktorého si vážili i na viedenskom cisárskom dvore. V neskorších rokoch nazývali zakladateľa populárnych kúpeľov Jeseníky Vincenta Priessnitza úctivo vodným doktorom aj lekárskym Kolumbusom. Úspešne, na prospech stoviek trpiacich dokazoval, že slová: "Každá choroba môže byť vyliečená použitím čerstvej studničnej alebo pramenitej vody", nie sú šarlatánstvom. Ponajprv prestaval drevenú chalupu na kamenný dom, časom sa z neho stalo sanatórium. Musel síce čeliť i neprajníkom, napokon mu absolutórium udelila cisárska komisia odborníkov z Viedne. Uviedla, že Priessnitzove liečebné metódy sú správne a odporúča ich.
Najznámejším nasledovníkom Vincenta Priessnitza sa stal tiež v 19. storočí žijúci nemecký kňaz Sebastian Kneipp. Podobne ako jeho predchodca, mal blízko k prírode. Založil slávne vodoliečebné stredisko v nemeckom Wörishofene a napísal populárnu knihu Moje liečenie vodou. V nej zakotvil i toto: "Príčinami zlého zdravotného stavu je absentujúce otužovanie. Rozmaznanosť a zoženštenosť súčasnej generácie dosiahli vysoký stupeň. Spoločnosť tvoria oslabení, neduživí, chorí a nedokrvení ľudia, nemocní na žalúdok alebo srdce, silní a zdraví jedinci sú skôr výnimkou. Ľudia veľmi citlivo reagujú na každú zmenu ovzdušia pri prechode z jedného ročného obdobia do druhého, dostávajú zápaly alebo aspoň prechladnú. Dokonca ani prudší prechod zo studenej ulice do vyhriatej izby nezostáva bez následkov."
Kneipp súčasníkov kritizoval, no zároveň veľkoryso navrhol spôsoby, ako sa rozmaznanosti zbaviť. Ako hit prevencie radil studenú vodu. V nej sa treba denne sprchovať, pričom odporúčal začať od chodidiel, cez kolená, zadok, hruď až po ramená. Tiež si treba studenou vodou polievať kolená, pri horúčkach mal naporúdzi recept: celé telo umývať minútu raz za hodinu v 8 - 9 sériách vodou, potom si ihneď ľahnúť do teplej postele. Radil chodiť bosky po zarosenej tráve, nebál sa prikazovať, aby ľudkovia behali po snehu. Prechladnutia, angíny, katary, reuma a bolesti hlavy sa potom stanú minulosťou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.