ak chceme návštevu ponúknuť ľahším pohostením. Dnes je už obvyklé, že jednotlivé kusy zariadenia sa kupujú zvlášť a najmä v mladých rodinách, ktoré sa postupne zariaďujú nábytkom takýto stolík chýba. V obchode je síce dostatočný výber, ale niekedy treba aj hlbšie siahnuť do peňaženky.
Nie je však problém ani pre menej skúseného domáceho majstra takýto stolík vyrobiť. Z estetických dôvodov, ale aj z hľadiska dlhšej životnosti môžeme vrchnú dosku na stolovanie oblepiť keramickými obkladačkami (1), ktoré sa dajú zohnať v širokej škále farieb a vzorov.
Podkladovú dosku stola (4) nesie kostra zostavená z dvoch bočníc z tvrdého dreva (2) a z dvoch čelných dosiek (3), na ktoré použijeme latovku alebo dostupnejšiu drevotriesku. Obkladačky volíme čo najtenšie, aby sme zbytočne nezvyšovali hmotnosť stola.
S prácou na kostre stolíka začneme až vtedy, keď máme nakúpené obkladačky v potrebnom množstve. Podľa ich rozmerov si určíme šírku a dĺžku povrchovej dosky. Najbežnejšia veľkosť obkladačiek je 15 x 15 cm, dostať však aj rozmer 20 x 20 alebo 15 x 20 cm. Určíme si základnú veľkosť, ktorú upravíme podľa počtu použitých obkladačiek, aby sme z nich nemuseli rezať. Jednak je to práca naviac, tiež by sme tým narušili symetriu. Obvyklá šírka stolíkov je 60 cm, teda použijeme štyri rady 15-centimetrových obkladačiek alebo tri rady 20-centimetrových. Dĺžka sa pohybuje medzi 130 až 150 cm, takže použijeme napríklad 9 obkladačiek s rozmerom 15 cm. Pri 20-centimetrových to bude sedem kusov v rade, ale môžete sa rozhodnúť aj pre dlhšiu či kratšiu verziu.
Pripravíme si stolovú dosku z drevotriesky. Jej rozmery prispôsobíme podľa obkladačiek, pričom rátame aj s medzerami medzi nimi. Tie môžu byť 1 - 3 mm, takže súčet jednotlivých medzier prirátame k základnému rozmeru. Z vyrátanej dĺžky odrátame po 3 cm na každej strane podľa hrúbky čelných stien. Zo šírky odrátame po 1,2 cm, pretože toľko budú obkladačky presahovať stolovú dosku a prekrývať bočnice.
Na bočnice použijeme dosky so šírkou 7 až 10 cm a hrúbkou 3 cm, do ktorej v hornej časti vyrežeme poldrážku s hĺbkou 1,8 cm (podľa hrúbky stolovej dosky) a šírkou tiež 1,8 cm. Na konci dosiek vyrežeme čapy v predĺžení poldrážky, dlhé 2,5 cm. Príslušné dlaby v čelách vysekáme 1,2 cm od vonkajších hrán a 1,8 cm od hornej hrany. Na čelá použijeme dosku s hrúbkou 3 cm.
Ak nemáme vhodné nástroje na vyrezanie poldrážok, môžeme bočnice skombinovať z tenších dosiek príslušných rozmerov, ktoré zlepíme a z vnútornej strany stiahneme skrutkami. Kostru zlepíme a necháme dokonale zaschnúť. Po zaschnutí ju namoríme a nalakujeme.
Do poldrážok vlepíme stolovú dosku a prichytíme ju skrutkami k bočniciam. Na čelách ju zospodu podložíme latkami, ktoré prilepíme a priskrutkujeme.
Na plochu stolovej dosky a horných hrán čelových dosiek a bočníc, ktoré sú v jednej rovine, nalepíme obkladačky. Použijeme vhodné lepidlo (napr. Duvilax), pričom dbáme na to, aby boli škáry rovnako široké. Tie potom zatmelíme do roviny s obkladačkami špárovacou hmotou s vhodným odtieňom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.