pracovnou činnosťou. Okuliare neboli vždy len optickou pomôckou, ale reprezentovali bohatstvo svojho majiteľa. Najstaršie umelecké stvárnenie okuliarov poznáme z maľby v talianskom kláštore, vytvorenej v polovici 14. storočia, kde ich má kardinál. V 16. storočí sa stali okuliare takým artiklom, že ich musel mať každý, kto niečo znamenal v spoločnosti, hoci mal zrak bystrý ako jastrab. Maliari nimi dokonca zdobili aj tváre svätcov ako sv. Pavla alebo Hieronyma.
Okuliare sa dajú nahradiť kontaktnými šošovkami a popularite sa tešia nedioptrické farebné kontaktné šošovky. Je pravda, že sú kozmetickým doplnkom, to však neznamená, že musia vyhovovať očiam. Ak sa rozhodnete zmeniť farbu svojich očí pomocou šošoviek, mali by ste absolvovať priebežné prehliadky u kontaktológa, ktorý zistí, či vám šošovky správne sedia. Odporučí vám aj najvhodnejšiu dobu nosenia a ukáže, ako treba so šošovkami zaobchádzať a ako sa treba o ne starať. Tiež priebežné prehliadky u očného lekára vám zaručia, že budú vaše oči zdravé.
Unavené oči si osviežte prikladaním obkladov z harmančeka - vrecúško s čajom vylúhujte, vychlaďte a priložte na viečka. Pri zápaloch očných viečok a spojiviek okrem naordinovaných liekov používajú aj liečivé rastliny. Najlepšie sa osvedčujú vňate očianky a kvet nechtíka, dobrý je aj kvet nevädze. Užívame ich na výplachy a doplníme pitím čaju z 5 dielov medovky, 4 dielov rozdrveného semena feniklu, po troch dieloch rumančeka a slezu, 2 diely šalvie a po 1 diely kvetu nechtíka a listov skorocelu. Popíjame po dúškoch 2 - 3 šálky nálevu denne. Pre zostrenie zraku je dobré podávať asi 4 - 6 dní tri lyžičky olúpaného slnečnicového semena denne.
Autor: bea
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.