rozhodne patrí krásny, smelo sa týčiaci vrch Hradová (887 m) nad mestečkom Tisovec.
Hradovú tvorí strmý, skalnatý a členitý hrebeň porastený prevažne lesom, ale poskytujúci aj niekoľko nádherných pohľadov na okolie. Pod názvom Hradová v mape figuruje nielen samotný vrch, ale aj nesprístupnená jaskyňa v jeho južných úbočiach a napokon aj národná prírodná rezervácia, ktorá na výmere vyše 127 hektárov chráni krajinársky zaujímavý útvar. Na ňom sú zachované zaujímavé a vzácne rastlinné spoločenstvá s výskytom zriedkavých živočíšnych druhov. Izolovanosť skalného masícu Hradovej dáva predpoklad na ich zachovanie aj do budúcnosti. Okrem živej prírody stojí za to všimnúť si pri návšteve Hradovej aj krasové fenomény, ktoré vytvorila voda rozpúšťaním vápencov. Výsledkom sú povrchové javy - bralá, skalné okná, úsypy, krasové jamy, škrapy, ale aj spomínané podzemné priestory.
Ako už napovedá aj názov, na výraznom vrchu kedysi stávala aj opevnená stavby. Nepatrné zvyšky jej základov dodnes ležia na Hradej. Skromné sú aj historické správy, ktoré sa o hrade zachovali. Postavili ho pravdepodobne už v druhej polovici 13. storočia na mieste staršieho hradiska. Roku 1334 bol majiteľom hradu i mestečka Tisovec kaločský arcibiskup Ladislav, neskôr Tomáš zo Sečoviec a i. V polovici 15.storočia sa zmocnilo hradu vojsko Jána Jiskru, od ktorého ho vydobyl kráľ Matej Korvín. V druhej polovici 16. storočia sa hrad aj s mestečkom dostal začas pod tureckú zvrchovanosť. Po vytlačení Turkov z Gemerskej oblasti (v roku 1593) stratil Tisovecký hrad strategický význam a noví majitelia sa prestali starať o jeho údržbu. Na konci 17. storočia ho cisárske vojsko po potlačení Thokolyho povstania úplne rozbúralo, takže o jeho stavebnom výzore nevieme dnes povedať nič bližšie. Skúposť historických údajov však nasvedčuje, že išlo o pomerne malý strážny hrad miestneho významu.
BEDEKER
Prístup: Hradová je prístupná po žltej značke, ktorá sa začína na hlavnom námestí v Tisovci (411 m). Kľukatým chodníkom v ihličnatom lese vystupuje chodník po strmom svahu. Prekonáva bralnatý hrebeň a vyhcádza na vrchol Hradovej (887 m, 1 h). Z hrebeňa i z vrchola je nádherný výhľad na hlboké doliny a okolitú krajinu. Chodník pokračuje atraktívnym terénom po skalnatom hrebeni, exponované úseky sú zabezpečené reťazou. Postupne prichádza až na juhozápadný vrchol hrebeňa Hradovej Okrúhlu skalu (825 m, 1 a 1/4 h). Pokračujeme dolu svahom do sedla a potom strmým svahom do doliny. Popri potoku po lesnej ceste sa dostaneme späť do Tisovca (411 m, 2 a 1/4 h).
Zaujímavosti okolia: Tŕstie (1 121 m), Martinova dolina, Hrdzavá dolina, Fabova hoľa, Muránsky hrad, chodníky Muránskej planiny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.