rozpačito, by bolo príliš milosrdné pre zosnovateľov, ale výraz napr. - celkom bez ohlasu - by asi tiež trochu skresľoval. Aj v mnohých firmách a prevádzkach, kde sa akože štrajkovalo, to nabralo zväčša symbolický či deklaratívny, teda "japonský" charakter. Dohodnime sa na tom, že "historicky prvý celoštátny štrajk po roku 1989" (Saktor) veľmi výstražný nebol a nikoho nevystrašil. Celoštátne masové štrajky, dokonca "historické" by sme si vedeli predstaviť aj diametrálne výstražnejšie. Len pre štatistiku a zaujímavosť: Najväčší postrach, železnice, kde bol spáchaný koncom januára doteraz jediný skutočne vážny štrajk na Slovensku, sa tentoraz zaprezentovali ako baránok - zo 40 tisíc modrých "odborárov" zastavilo prácu dvesto. I tak še da - veľmi dobre.
Pre objektivitu treba uznať, že sú aj takí, ktorí sú so štrajkovým výkonom KOZ veľmi spokojní - napríklad istý Ivan Saktor. "Nie zlý výsledok" ohlásil predseda odborového zväzu SLOVES, teda úradníkov, Igor Lenský. Konkrétne to u neho znamená aktívnu účasť 1000 ľudí, z ktorých väčšina bola - a teraz pozor - zamestnancov okresných úradov. Tých, ktoré majú byť od 1. januára zrušené (a blokuje to zatiaľ "liberálna" ANO). Ide o toho istého Igora Lenského, ktorého sme asi pred tromi dňami videli za rokovacím stolom žiariť ako mikrovlnku, keďže práve hlásil, že sa s Kaníkom - dohodol. Zdravo sa odbavila aj politická strana Smer, ktorá včera medzi ôsmou a deviatou uvidela, čo málokto - "jedno z posledných užitočných varovaní občanov (...)". Zamľaskalo si aj HZDS, ktoré sa dokonca pripojilo štrajkom zamestnancov regionálnych kancelárií. Nuž, štrajk v HZDS - najradšej celoročný a celoštátny - je ten jediný, ktorý si plnú podporu občanov skutočne zaslúži. (Len by sme boli ešte zvedaví, čo robia v HZDS, keď neštrajkujú.)
Dalo by sa vo výpočte zdravo odbavených ešte pokračovať. Ale dobre - skutočnosť, že väčšina videla len ďalšiu odborársku komédiu, ešte nevylučuje vážne konzekvencie. Začnime od toho januára: Železničnú vzburu vtedy ukončilo predbežné opatrenie súdu, ktoré nariadilo ľuďom pána Schmidta, Rozložníka a spol. vrátiť sa do práce a obnoviť premávku. Stalo sa, ale v merite veci - či bol alebo nebol štrajk železničiarov zákonný - súd nerozhodol dodnes. Prečo, keď vec je skoro triviálna?
Ústava garantuje právo na štrajk. Nič viac a dodáva, že "podmienky ustanoví zákon". Na Slovensku, na rozdiel od iných krajín, však zákon spomína iba jeden druh štrajku - v rámci kolektívneho vyjednávania, čiže za mzdy a tak. A v zákone o kolektívnom vyjednávaní sa ďalej píše, že "nezákonný podľa tohto zákona je štrajk vyhlásený alebo začatý z iných dôvodov než sú uvedené v § 16". (§ 16 - "Ak nedôjde k uzavretiu kolektívnej zmluvy...")
Na túto zásadnú výhradu legality majú Saktor a spol. iba takú odpoveď, že právo na akýkoľvek štrajk upravuje Európska sociálna charta. Tú však Slovensko zatiaľ neratifikovalo, ale Saktor tvrdí, že odborári ešte žiadny súd v Štrasburgu neprehrali. Skvelý argument. Lepší právnici ako predseda KOZ ešte hovoria, že "právo na štrajk je ústavné a to, že zákon o kolektívnom vyjednávaní neupravuje právne režimy iných štrajkov, nemôže byť dôvodom ich nezákonnosti".
Fajn - a právny laik, autor tohto textu, sa teraz pýta: Ak "mimokolektívne" formy štrajkov a protestov, napr. aj také, ktoré sme videli na hraničných priechodoch, nemusia byť upravené, a sú legálne, kde je hranica? Ak si Saktor zmyslí, že vlastným telom zablokuje všetky priechody na mesiac, že zastaví všetky vlaky na tri mesiace, atď., bude to všetko v poriadku a podľa zákona?? Lebo právo na štrajk je v sociálnej charte a v ústave????
Summa summarum: Aj ten smiešny štrajk, ktorý sme včera videli, je podľa platnej legislatívy nezákonný. Jednoducho preto, lebo platí právna domnienka, že zákonodarca tým, že žiadny iný zákon okrem kolektívneho vyjednávania v súvislosti so štrajkom neprijal, prejavil vôľu limitovať výkon práva na štrajk práve a len kolektívnym vyjednávaním. Áno, táto domnienka môže byť protiústavná - ale je to regulárny právny stav tu a teraz!!
Včerajší "štrajk" nemal s kolektívnym vyjednávaním ani právami pracujúcich nič spoločné. Netreba dokazovať - Saktor sa už x-krát vyjadril v zmysle, že "cieľom je, aby táto vláda tu nevládla štyri roky, to je cieľom i motívom našich aktivít". Viceprezident Škultéty nezabudol včera x-týkrát pripomenúť, že "jedným zo zámerov je aj možnosť tej petície za predčasné voľby". Sú to čisto politické aktivity odborov, vedené zo zavrhnutiahodných a nízkych pohnútok (kandidatúra Saktora do EP). Takže na ťahu by mala byť prokuratúra, a to generálna: Hodinový "výstražný štrajk" KOZ bol porušením zákonov Slovenskej republiky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.