mesiacov. Po jej schválení by malo nasledovať "volebné obdobie", povedal pri nakrúcaní obľúbeného večerného programu televízie CBS s názvom Late Night with David Letterman.
Druhý najvyšší predstaviteľ Pentagónu, námestník ministra obrany Paul Wolfowitz, vo štvrtok povedal, že väčšina amerických vojakov zostane v Iraku najmenej do konca roka 2004, odmietol však uviesť presnejší dátum ich odvolania. Uviedol to na zasadnutí komisie ozbrojených síl Snemovne reprezentantov amerického Kongresu. "Nepoznám nikoho, kto si myslí, že nebudeme v Iraku s významným počtom vojakov koncom budúceho roka," odpovedal na otázku demokratického kongresmana Neila Abercrombieho. Ten sa ho pýtal na možnosť stiahnutia vojakov z Iraku do prezidentských volieb v USA v novembri 2004. USA "tam zostanú, pokým neukončia prácu," pokračoval Wolfowitz.
Odvolávajúc sa na Bosnu, kde mali vojaci NATO pôvodne zostať iba rok a sú tam už osem rokov, povedal, že "predpovede v tomto smere sú mimoriadne riskantné". Na otázku, koľko financií si vyžiada americká vojenská prítomnosť v Iraku v najbližších rokoch, odpovedal rovnako vyhýbavo. "Úprimne povedané, je pre mňa ťažké predpovedať čo bude o šesť až 12 mesiacov". V Iraku "nie sme v povojnovej situácii. Sme ešte stále vo vojne slabej intenzity," dodal. Generál John Abizaid, šéf Ústredného velenia armády USA (CentCom), ktorý riadi operácie v Iraku, na komisii zdôraznil problémy americko-britskej koalície v Iraku.
Autor: New York/Washington (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.