aj problémy s objemom produkcie v oceliarskom sektore menovala včera Európska komisia v Bruseli ako hlavné problémové oblasti v príprave Slovenska na členstvo v EÚ.
Predstavitelia komisie prijali slovenskú delegáciu vedenú vicepremiérom Pálom Csákym, pričom išlo o posledné rokovania pred dokončením hodnotiacej správy, ktorú komisia zverejní 5. novembra. "Z 30 kapitol európskej legislatívy nezazneli v 18 žiadne výhrady, teda dá sa povedať, že tam sme pripravení na 100 percent. V ostatných 12 sú menšie či väčšie pripomienky," zhodnotil rokovania Csáky. Netrúfal si ale predpovedať, na koľko "červených bodov", teda veľmi vážnych problémov, upozorní novembrová správa EK. Celkom jasne však komisia včera upozornila na neprijateľnosť zákona o obchodných reťazcoch, ktorý okrem iného stanovuje minimálny podiel slovenských výrobkov v supermarketoch na Slovensku. Takéto pravidlá by podľa EK boli narušením voľného pohybu tovaru. Podľa Csákyho už ministerstvo hospodárstva pripravuje novelu zákona.
Najviac nedostatkov je ale v oblasti poľnohospodárstva. Stále nie je schválený zákon o platobnej agentúre, problémy sú v potravinovej bezpečnosti, pri identifikácii parciel, mešká budovanie fytoveterinárnych staníc na hraniciach. Csáky je však presvedčený, že nedostatky sa do vstupu podarí odstrániť: "Myslím, že všetky pripomienky sú zvládnuteľné do 30. apríla." Komisia tiež pripomenula potrebu boja proti korupcii, kde vyslovene spomenula zákon o financovaní politických strán. Upozornila tiež na chýbajúcu legislatívu proti diskriminácii. "Komisia dnes túto tému otvorila...ak zákon proti diskriminácii neprejde parlamentom, budeme musieť novelizovať asi 17 zákonov," upozornil Csáky. Doplnil, že ak Slovensko nebude tento zákon mať, po 1. máji 2004 ho bude môcť zažalovať na Európskom súdnom dvore Európska komisia a tiež slovenskí občania, ktorí sa budú cítiť diskriminovaní. Napriek viacerým nedostatkom je podľa Csákyho predčasné hovoriť o možných ochranných opatreniach, ktoré môže EK uplatniť po rozšírení, ak noví členovia nebudú dodržiavať všetky pravidlá členstva. "Toto bude téma až po 1. máji. Ak do konca apríla neodstránime isté veľké problémy, potom by komisia pristúpila k ochranným opatreniam," uviedol. Hoci komisia upozornila na nedostatky, zároveň ocenila veľký pokrok Slovenska v príprave na členstvo v únii. Veľa sa urobilo napríklad v regionálnej politike, kde ešte pred letnými prázdninami malo Slovensko spomedzi vstupujúcich krajín najhoršie hodnotenie. Včera však výhrady nezazneli a ani novembrová správa už nebude v tejto oblasti taká negatívna, ako uplynulé roky.
Autor: aj, pp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.