Robertsona, že by mali túto ratifikáciu pozastaviť. Viaceré z nich potvrdili normálne pokračovanie ratifikácie. O odporúčaní informoval tento týždeň britský časopis Jane's Intelligence Digest, aliancia jeho článok kategoricky odmietla a označila za nepravdivý.
Diplomatické zdroje z bruselských misií viacerých členských krajín, ktoré zatiaľ neratifikovali terajšiu vlnu rozšírenia NATO (okrem iných Británia, Francúzsko, Belgicko, Holandsko, Španielsko) dnes na článok reagovali s prekvapením. „O takomto odporúčaní nič nevieme. Rozhodnutie o vstupe siedmich krajín, medzi nimi Slovenska, bolo prijaté spoločne na summite v Prahe a ratifikácia je národnou procedúrou," povedal TASR diplomat jednej z deviatich krajín, ktoré ešte prijatie SR neratifikovali. "Bol by som prekvapený, keby to bola pravda, generálny tajomník do procesu ratifikácie nezvykne zasahovať. Sleduje len, či všetko prebieha tak, aby sa ratifikácia stihla do dohodnutého termínu rozšírenia," povedal iný zdroj.
Francúzske zdroje informovali, že ich postoj sa nemení a Paríž mieni ratifikovať celý balík siedmich pozvaných krajín, teda Slovenska, Slovinska, Litvy, Lotyšska, Estónska, Bulharska a Rumunska. Nijaký nový prvok, ktorý by náš postoj zmenil, sa neobjavil, uviedol francúzsky diplomat. Pokračovanie ratifikácie potvrdili aj holandské zdroje, pripomenuli však, že v holandskom parlamente musia zákony o prijatí nových členov do NATO prejsť dvoma komorami a viacerými výbormi skončenie procesu očakávajú až na jar. „Nie však z dôvodu nejakého spomalenia, ale normálnej vnútornej procedúry," dodal zdroj. „Článok už dementoval úrad generálneho tajomníka, nemáme preto k tomu čo dodať," reagoval britský diplomatický zdroj. "NATO poprelo pravdivosť článku Jane's Intelligence Digest vo štvrtok. Jednoducho to nie je pravda. Generálny tajomník to neurobil. Ten článok nie je pravdivý," povedal hovorca aliancie Robert Pszczel. Odmietol tiež ďalšie tvrdenie JID, že aliancia prikázala svojim pracovníkom obmedziť styky so slovenskými predstaviteľmi.
Prijatie Slovenska a ďalších šiestich krajín ratifikovalo zatiaľ desať z 19 krajín NATO: USA, Kanada, Nemecko, Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Dánsko, Luxembursko, Taliansko a Nórsko. Ratifikačný proces sa ešte neskončil v Británii, Turecku, Španielsku, Portugalsku, Holandsku, Grécku, Francúzsku, Belgicku a na Islande.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.