Zdražovanie energií núti mnohých ľudí, odložiť začiatok vykurovacej sezóny na čo najneskoršie obdobie.
Výhodnou alternatívou, ako ušetriť a zároveň byť v teple, je zaobstarať si prenosný ohrievač, ten dobre poslúži aj v jeseni - keď sú dni ešte teplé, ale večer a v noci je už chladno.
Výhodou prenosných ohrievačov je, že možno vyhriať len miestnosť, v ktorej sa práve zdržiavate a nemusíte platiť za vykurovanie celého domu.
Na trhu je niekoľko druhov prenosných ohrievačov. Od najmenších, ktoré stoja len niečo vyše tisíc korún, až po väčšie a výkonnejšie, ktoré stoja aj desaťtisíc korún.
Správny typ ohrievača si treba zvoliť podľa veľkosti miestnosti, v ktorej ho chcete používať.
Na malé miestnosti postačí aj lacnejší a menej výkonnejší ohrievač. Ak však chcete vykúriť väčšiu miestnosť, je vhodnejšie zaobstarať si výkonnejší ohrievač s ventilátorom.
Ohrievače sa líšia aj podľa paliva, ktoré spotrebúvajú. Najbežnejšie sú elektrické ohrievače. Kúpiť však možno aj ohrievače ja naftu, ľahké vykurovacie oleje, bionaftu či propán-bután.
Každý ohrievač obsahuje regulačné tlačidlo, ktorým možno nastaviť teplotu vzduchu. K niektorým typom možno pripojiť aj termostat, na ktorom sa dá nastaviť konkrétna teplota. Výhodou je, ak má ohrievač aj časovač, ktorým sa dá nastaviť od kedy do kedy a na akú teplotu má prístroj ohrievať. Gombíkom si nastaví, do kedy má ohrievač hriať. Za tieto funkcie si však treba priplatiť.
Elektrické ohrievače
Malé
Na ohrev používajú tepelnú špirálu. Všetky malé ohrievače sa predávajú so zabudovaným ventilátorom. Vážia okolo dvoch kilogramov a sú ako väčšia kniha. Gabriel Sziler z firmy Datart hovorí, že bez problémov dokážu vykúriť aj väčšiu miestnosť. Väčšina týchto ohrievačov má príkon 1000 a 2000 W. Prepínačom si
každý môže zvoliť vhodný príkon. Čím vyšší príkon, tým rýchlejšie sa miestnosť vyhreje. Každý ohrievač má aj regulátor teploty. Jednoduchým otočením tlačidla si zvolíte požadovanú teplotu. Termostat však neumožňuje presné nastavenie teploty.
Výhodou malých elektrických ohrievačov je, že sa dá vypnúť funkcia ohrievania a v lete sa dajú použiť ako ventilátory. Zároveň sú ľahké a malé, takže sa dajú jednoducho prenášať.
Cena: od 800 Sk
Veľké
Veľké elektrické ohrievače vyzerajú ako menší radiátor. Na ohrev používajú takisto ako malé ohrievače tepelné špirály. Dajú sa pripevniť na stenu alebo postaviť na nožičky. Vážia vyše 5 kilogramov.
Na všetkých prístrojoch sa dá zvoliť príkon 1000 alebo 2000 W. Modernejšie prístroje majú príkon 750, 1250 až 2000 W. Najvyšší príkon je teda rovnaký ako v prípade malých ohrievačov, a preto majú aj rovnakú výhrevnosť.
Radiátorové ohrievače sa dodávajú buď s ventilátorom, alebo bez neho. Prístroje s ohrievačom vykúria stredne veľkú miestnosť približne za pol hodiny. Prístrojom bez ventilátora to môže trvať až hodinu. Výrobcovia však pri ohrievačoch neudávajú, pre akú veľkú miestnosť sú vhodné, ani ako rýchlo miestnosť vykúria.
Prístroje bez ventilátora a s ventilátorom majú rovnakú spotrebu energie, pretože majú rovnaký príkon.
Podľa Szilera nie je veľký rozdiel medzi jednotlivými
značkami ohrievačov, pretože všetky majú maximálny príkon 2000 W. Ak by mali vyšší príkon, mohli by vyhodiť poistky. Zákazníci sa preto väčšinou rozhodujú medzi jednotlivými značkami na základe
dizajnu.
Cena: bez ventilátora od 1200 Sk
s ventilátorom od 1500 Sk
S výhrevnými trubicami
Ohrievače, ktoré na ohrev používajú výhrevné trubice, sú malé aj veľké. Vyhriatie miestnosti trvá dlhšie ako s klasickým ohrievačom. Spotreba energie je však menšia. Nevýhodou je žiarenie, ktoré vydávajú. Hoci nie je škodlivé, niektorým ľuďom prekáža, pretože ťahá oči.
Ohrievače s výhrevnými trubicami nájdete len v máloktorom obchode. Kvôli vyššej cene a dlhšiemu času ohrevu miestnosti nie sú tieto ohrievače veľmi žiadané, preto ich obchodníci väčšinou ani neponúkajú.
Cena: od 2300 Sk
Ohrievače na propán-bután
Na ohrev používajú fľaše plnené propán - butánom. Nekúpite ich však v bežnej elektro predajni. Predávajú ich väčšinou len v predajniach s vykurovacou technikou. Ich výhodou je, že majú väčšiu výhrevnosť ako elektrické ohrievače a miestnosť dokážu vyhriať oveľa rýchlejšie. Nemusíte totiž čakať, až sa rozohreje
špirála či trubica, ale plameň začne ihneď ohrievať výhrevné teleso, od ktorého sa ohrieva vzduch. Nevýhodou je, že sa nemôžu používať v uzavretej miestnosti, pretože spaľujú vzduch.
Aj na týchto prístrojoch si môžete regulátorom nastaviť
optimálnu teplotu. Aby fungoval termostat, niektoré ohrievače potrebujú prívod elektrickej energie. Potom sa však dá väčšinou nastaviť aj skutočná teplota vzduchu, akú chcete dosiahnuť.
Cena: od 5000 Sk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.