uberať voľba jeho nástupcu. Zatiaľ však nie je známe, koľko z nových kardinálov je mladších ako 80 rokov a bude sa môcť podieľať na voľbe nového pápeža. Medzi novovymenovanými kardinálmi je napríklad jeden Švajčiar a žiaden Nemec. Väčšina z nich má byť z Latinskej Ameriky, Afriky a Ázie, čím sa voľba novej hlavy rímskokatolíckej cirkvi posunie výraznejšie k tretiemu svetu.
Oficiálne a slávnostné vymenovanie nových kardinálov, naplánované pôvodne na začiatok roka 2004, preložili kvôli chatrnému zdraviu 83-ročného pápeža na 21. októbra. V kuloároch Vatikánu prevláda názor, že k zmene termínu prispela neistota, či by pápež s podlomeným zdravím vydržal namáhavú viachodinovú slávnostnú ceremóniu. Kardináli sú po pápežovi najvyššími hodnostármi rímskokatolíckej cirkvi, spomedzi nich sa vždy jeden stáva pápežom. Právo voliť nového pápeža majú však len kardináli, ktorí ešte nemajú 80. rokov. Oprávnenie voliť má momentálne 109 kardinálov, z toho 52 z Európy, 12 sú zo Severnej Ameriky, z krajín tretieho sveta pochádza 45 súčasných kardinálov.
Odborníci na problematiku Vatikánu zaznamenali včera malú senzáciu. Možno považovať takmer za isté, že jedným z nových kardinálov sa stane aj osobný tajomník pápeža, poľský biskup Stanislaw Dziwisz. Toto rozhodnutie označujú miestni pozorovatelia za absolútne ojedinelé. Už niekoľko storočí sa kardinálsky klobúk neušiel ani jednému z osobných tajomníkov doterajších pápežov. Súčasného 64-ročného osobného pápežovho tajomníka považujú za jedného z najmocnejších mužov Vatikánu. Len on určuje, ktoré návštevy pápež príjme a ktoré odmietne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.