navrhuje okrem iného zaviesť maximálnu výšku členského príspevku 80-tisíc korún.
Doteraz platný zákon žiadnu hranicu neurčuje. To využil predseda ANO Pavol Rusko pri zakladaní strany, keď dal členský príspevok 14,75 milióna korún a spolu strana na členských príspevkoch za minulý rok vybrala 37 miliónov. Aj v opozičnej strane Smer Roberta Fica sa vyskytol prípad vysokého príspevku od člena strany. "Boli to státisíce," povedali na tlačovom oddelení.
Podpredseda ANO Ľubomír Lintner o novele predpovedá, že "asi budeme proti", ale vedenie strany sa tomu zatiaľ nevenovalo. Lintner uznáva, že výška Ruskovho príspevku môže vyvolať počudovanie, ale je za zachovanie takejto možnosti. Keby aj zanikla, "určite by sme nejaký spôsob financovania strany našli".
Ostatné politické strany tvrdia, že im stanovenie limitu pre členský príspevok neprekáža. "Skutočne to pre nás neznamená problém," vyhlásil hovorca HZDS Igor Žvach. V SMK je maximálna výška príspevku 4-tisíc korún a platia ju poslanci. Podobne sa vyjadrovali aj predstavitelia SDKÚ, KDH a KSS.
Suma z členských príspevkov nepodlieha zdaneniu. KDH, aby predišlo podozreniam zo zneužívania tohto pravidla, určilo maximálnu výšku príspevku na 10-tisíc korún. Vyššie sumy sú prijímané ako dar. Ten sa zdaňuje.
Politológ Grigorij Mesežnikov si myslí, že účelom novely "je zabrániť prílišnej závislosti politických strán od malej skupiny sponzorov a aby nedochádzalo ku koncentrácii silných členov v rámci strán". V prípade ANO je presvedčený, že jej výrazné financovanie jedným členom "sa nepochybne prejavilo na činnosti ANO".
Ministerstvo vnútra novelu zákona o združovaní v politických stranách a hnutiach odôvodňuje odporúčaním Rady Európy o spoločných pravidlách boja proti korupcii pri financovaní politických strán. Ministerstvo najmä v posledných troch rokoch zaznamenalo prípady zneužívania v oblasti financovania politických strán.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.