záujmov detí a vytvára prostriedky pre realizáciu žiakov v rôznych oblastiach," povedal nám RNDr.Mikuláš Tóth, riaditeľ školy. Okrem tried s rozšíreným vyučovaním športovej prípravy so zameraním na futbal, ktorých prví absolventi už ukázali svoje schopnosti a niektorí sú členmi reprezentačného tímu Slovenska vo svojej kategórii, pracujú na škole aj triedy s rozšíreným vyučovaním nemeckého jazyka, anglického jazyka či prírodovedných predmetov. "Pod záštitou ŠPÚ sa na škole už od 1. ročníka overuje Experiment 'Informatizácia ZŠ', ktorého cieľom je implementovať informačno-komunikačné technológie do vyučovania," dozvedeli sme sa ďalej od RNDr. S. Blichovej, koordinátorky tohto projektu. Veľký dôraz sa kladie aj na vyučovanie cudzích jazykov, pretože práve spojenie informatiky a cudzích jazykov umožňuje žiakom zapájať sa do rôznych medzinárodných projektov a nadväzovať zahraničné kontakty. S využitím projektov Das Bild der Anderen či jeho anglickou verziou The Image of the Other si žiaci našli priateľov vo Fínsku a Švédsku. Aj oslava prvého jarného dňa sa niesla na škole v znamení Spoločnej Európy, kedy sa žiaci prostredníctvom rôznych aktivít zapojili do projektu Spring day in Europe. Jednou z nich bola aj komunikácia prostredníctvom Internetu s deťmi v Turecku, Švédsku, Anglicku. "Bolo to veľmi zaujímavé overiť si svoju angličtinu priamo v praxi," potvrdili nám aj žiaci.
Ako nás informovala PaedDr. B. Bučková, učiteľka informatiky: "Veľkým úspechom školy je získanie grantu od Národnej kancelárie programu Sokrates na realizáciu tretieho roku medzinárodného projektu "Spoločne v hudbe a tanci". Na tomto projekte pracujú okrem žiakov zo ZŠ Užhorodskej aj žiaci z piatich Európskych krajín: Veľkej Británie, Fínska, Francúzska, Nemecka a Rumunska. Počas dvoch rokov trvania projektu sa žiaci podieľali na rôznych aktivitách, ktoré sledovali cieľ projektu s využitím informačných technológií a anglického jazyka priblížiť históriu a kultúru rodného kraja. Mnohé z aktivít boli zdokumentované na videozázname, digitálne upravené a doplnené anglickými titulkami alebo dabingom žiakov a zaznamenané na CD".
Vyvrcholením prác sú projektové stretnutia, na ktorých sa stretnú žiaci a koordinátori všetkých partnerských škôl. Prvé stretnutie sa konalo vo Francúzsku v mestečku Gaillan a druhé vo Veľkej Británii v Beverley. "Súčasťou týchto stretnutí bolo aj tanečné popoludnie či galakoncert, kde delegáti všetkých krajín predstavili národné piesne a tance pomocou krátkych ukážok, ktoré potom učili svojich zahraničných rovesníkov," dodáva F. Alexander, žiak 9.B triedy, jeden z účastníkov projektového stretnutia.
"Informácie potrebné pre realizáciu rôznych projektov žiakom poskytuje aj British Council v Košiciach, v priestoroch ktorej bola nainštalovaná aj výstava Europosterov, vytvorených na hodinách anglického jazyka na tému "Budúcnosť Európy". Víťazné práce vyberala špeciálna porota v zložení: Ruth Sinclair Jones, zástupkyňa riaditeľa pre západnú a strednú Európu a Jim McGrath, riaditeľ British Council Slovakia," povedala nám p. L. Desiatniková, učiteľka anglického jazyka, ktorá nás informovala aj o tom, že ZŠ Užhorodská spolupracuje aj s organizáciou North South Centre. Táto organizácia vyhlásila týždeň od 17.11. 23.11. 2003 ako "Global Education Week", ktorého cieľom je podporiť mladých ľudí, študentov, učiteľov a riadiacich pracovníkov, aby začlenili myšlienky projektu globálneho vzdelávania do pracovných plánov a aktivít škôl. Hlavnou myšlienkou roka 2003 je Konflikt a ľudská bezpečnosť "Svet v ktorom sme, svet, ktorý chceme".
Bližšie informácie o všetkých uvedených aktivitách sú dostupné na internetovej adrese www.zsuzhorodska.sk
Pedagógovia a žiaci zo Základnej školy na Užhorodskej ulici v Košiciach za pomoci rôznych projektov sa snažia veľkou mierou prispieť k zviditeľneniu Slovenska v očiach detí a učiteľov iných európskych krajín a prenášať myšlienky Spoločnej Európy do každodenného života.
Autor: B.Bučková, L.Desiatniková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.