24.septembra, v priestoroch Dolnej brány. Pod režisérskou taktovkou Evy Grohovej tak vyrástla opäť jedna zo zaujímavých divadelných hier, v ktorej nie je núdza o viditeľné, či skryté symboly naznačujúce ľudské nedostatky, či poklesky, skutočnosti, ktoré nikdy zo spoločnosti ľuďí nevymiznú a proti ktorým bývajú ľudia bezmocní.
Naproti tomu úlohou spomínanej hry bolo v prvom rade pobaviť a to sa jej najmä vďaka vtipne zvládnutým dialógom a neprehliadnuteľnej postave zvukára, ktorý mal podľa pôvodného plánu naozaj pôsobiť len ako zvukár, naozaj podarilo. Dojem z predstavenia umocnilo taktiež prostredie Dolnej brány, s typicky kamennými stenami, ale napriek tomu s množstvom svetla, ktoré znásobilo dojem malomeštiackeho prostredia s jej obyvateľmi bažiacimi po moci, obdive, či bezhraničnej oddanosti.
Mestečko Chelm je zobrazené ako vzorová výstraha pred absolutistickou mocou, ktorá dáva príležitosť objaviť skryté stránky pováh jej vládcov, večne nespokojných so situáciou ich mestečka túžiacimi po moci a zaslepenými ambíciami. V Chelme kvitne hlúposť na každom kroku, a diktátor strieda diktátora, až kým vládu neprevezmú triezvo mysliace ženy, ktoré mužov zvyknutých poslušne prijímať rozkazy, doženú k výmene zaužívaných úloh...
Ale nezabúdajte, že deväť z desiatich mudrcov sa rodí v Chelme. V druhej časti stredajšieho programu ste si mohli vypočuť dva dialógy od talianskeho autora Alda Nicolaja, v ktorých recitátori poukázali na premenlivosť ľudského života a jeho krutú nepredvídateľnosť. Jemným recitátorským umením zobrazili človeka v hraničných situáciách, resp. najvážnejších, napr. pri vlastnej smrti, či pred oltárom, a bez ženícha, a týmto len potvrdili, že východné Slovensko je skutočnou liahňou talentov.
Autor: mak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.