Mládež. Tento program podporuje ľudí vo veku od 15 do 25 rokov, ktorí majú trvalý pobyt v jednej z členských krajín Európskej únie, EFTA (Island, Lichtenštajnsko, Nórsko) alebo v jednej z kandidátskych krajín. V limitovanom rozsahu je možné realizovať projekty s tzv. tretími krajinami ako je Rusko, Azerbajdžan, Čierna Hora, Tunisko a mnohými ďalšími.
Program Mládež má päť hlavných akcií. Prvou z nich sú výmeny - Mládež pre Európu. Sú to stretnutia dvoch a viacerých skupín mládeže z programových krajín, ktoré majú všetkými účastníkmi zvolenú tému, jasný pedagogický cieľ a poskytujú príležitosť mladým ľuďom neformálne sa vzdelávať prostredníctvom aktivít zameraných na danú tému a učiť sa vzájomne o svojich kultúrach. Takáto skúsenosť pomáha potláčať negatívne stereotypy a predsudky.
Druhou akciou je Európska dobrovoľnícka služba. Európska únia sa touto akciou snaží prispievať k neformálnemu vzdelávaniu mladých ľudí. Tento projekt umožňuje mladým ľuďom pôsobiť ako dobrovoľník krajine, ktorú si sám vyberie počas 6 až 12 mesiacov. Aktivity, na ktorých sa dobrovoľník môže podieľať sú napríklad z oblasti životného prostredia, aktivity s deťmi, šport a iné voľno časové aktivity. Projekt Európska dobrovoľnícka služba je projektom "trojpartnerstva" t.j. dobrovoľník, vysielajúca krajina a hostiteľská organizácia. Vysielajúca organizácia zabezpečí dobrovoľníkovi jazykový kurz, cestovné a hostiteľská organizácia zabezpečí ubytovanie, miestnu dopravu, stravovanie, jazykový kurz a vreckové, ktoré sa pohybuje v rozmedzí od 100 do 150 Euro. Táto akcia je otvorená všetkým ľuďom vo veku od 18 do 25 rokov.
Tretím programom sú Mládežnícke iniciatívy. Tento program dáva mladým ľuďom šancu realizovať svoje nápady a priamo sa zapojiť do plánovania a realizácie projektov v ich miestnej komunite. Takouto miestnou iniciatívou môže byť napríklad vytvorenie inernetovej kaviarne v malej dedine na východnom Slovensku.
Štvrtou akciou sú zlúčené iniciatívy, ktoré propagujú ideu európskej vzdelanosti. Táto akcia spája v oblasti vzdelávania program SOCRATES (formálne vzdelávanie), LEONARDO DA VINCI (odborná príprava) a Mládež (neformálne vzdelávanie). Akcia podporuje projekty, ktoré vychádzajú zo spoločného základu týchto programov.
Posledným piatym programom sú Podporné opatrenia. Slúžia všetkým, ktorí sa zúčastňujú na mládežníckych aktivitách alebo sa zaujímajú o mládežnícku politiku. V tejto časti môžu byť podporené rôzne stáže, semináre a kurzy. Jednou z aktivít tejto časti je napríklad Jobshadowing (pracovná stáž), ktorá umožňuje mládežníckym pracovníkom prostredníctvom stáže v partnerskej organizácii získať zručnosti v organizovaní medzinárodných aktivít.
Formuláre k žiadosti o grant sa dajú vyzdvihnúť u jednotlivých konzultantov, ktorí sú rozhodení po celej republike alebo siahnuť z internetovej stránky národnej agentúry www.iuventa.sk. Pre Košice a okolie je regionálnou konzultantkou Mgr. Martina Čujová, ktorá sídli v centre voľného času Domino.
Všetky žiadosti o grant sa vypisujú v slovenskom jazyku okrem štvrtej akcie, ktorá sa vypisuje v angličtine a je potrebné ju zaslať na adresu: Directorate General for Education and Culture, Youth Unit, Rue de la Loi 200, 1049 Brussels, Belgium alebo na e-mail: youthcec.eu.int. Tento projekt vyhlasuje Európska komisia vo svojom oficiálnom periodiku: "Official Journal of the European Communities". V novinách sú uvedené témy, ciele a obsah projektov, prioritné projekty, financie, kritéria výberu ako aj ostatné kritéria, predkladacie termíny a procedúry. Viac informácií však získate na oficiálnej web stránke Európskej komisie (europa.eu.int/comm/education/youth.html) alebo v Národnej agentúre Iuventa Nafym (www.iuventa.sk).
Predkladacími termínmi pre ostatné akcie sú 1.február, 1.apríl, 1.jún, 1.september a 1.november. Celý tento program Európskej únie je určený viac-menej ľuďom s nedostatkom príležitostí na mobilitu ako sú nezamestnaní, menšiny, mladí ľudia z malých miest a obcí Slovenska, ale uchádzať sa o granty samozrejme môžu aj iní. Ľudia s nedostatkom príležitostí a prvoaplikanti t.j. tí, ktorí sa o grant uchádzajú prvý krát sú vybavovaní prednostne.
Tento rok bolo na tento projekt vyčlenených okolo 890 tisíc Euro, čo je približne 130 miliónov korún. Prostriedky z minulých rokov boli vyčerpané približne na 95 percent. Treba podotknúť, že tento projekt Európskej únie prebieha od roku 2000 do konca roka 2006.
Druhou aktivitou klubu mladých sú kluby pre chlapcov a dievčatá. Jedným z nich je "Kontaktník", ktorého poslaním je vytvárať materiálové, organizačné a programové podmienky pre vhodné využívanie voľného času mladých ľudí. Je určený pre ľudí vo veku od 12 do 26 rokov, pre menšinovú mládež (špeciálne pre mladých Rómov), pre sociálne znevýhodnených a pre tých, ktorí čelia xenofóbii, rasizmu a drogovej závislosti.
Druhým je dievčenský klub "Pošepky", ktorý je určený pre dievčatá vo veku od 13 do 20 rokov.
Klub mladých je otvorený každý utorok doobeda v čase od 8:30 do 10:00 hod a poobede od 13:00 do 16:00 hod.
Práve v tento tyždeň prebieha akcia, do ktorej je zapojený Klub mladých pod názvom Týždeň programu Mládež, o ktorej si prečítate v nasleddujúcom článku -
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.