skupinka. Na jednej strane je premiér s novým spojencom šéfom ANO Pavlom Ruskom a na druhej strane je SMK a KDH, ktoré tvrdia, že premiér nepredložil na odvolanie Mojžiša dostatočné dôvody. Podobný názor mal aj podpredseda SDKÚ a minister obrany Ivan Šimko. Z iniciatívy premiéra preto prišiel o funkcie. Hovorili sme o tom s podpredsedníčkou parlamentu ZUZANOU MARTINÁKOVOU z SDKÚ.
Niektorí vládni politici hodnotia situáciu v koalícii tak pesimisticky, že z nej nevidia východisko. Aké by malo byť riešenie?
"Rokovať. Aj KDH hovorí, že nejde o osobu Mojžiša, ale o princípy. Keď sa majú zachovať isté princípy, dohoda sa dá nájsť. Komplikovanosť však vidím najmä vo fungovaní koalície v parlamente. Na poslednej schôdzi sme museli vyvinúť enormné úsilie, aby nám niektoré zákony prešli."
Premiérove dôvody SMK a KDH nepresvedčili. Boli až také vážne, že sa rozhodol obetovať Šimka vo vláde i v strane?
"Ja som sa snažila do diskusie vniesť názory, že títo dvaja ľudia sa musia spolu porozprávať. Keďže majú k otázkam integrácie, bezpečnosti rovnaké postoje, sú totiž z jednej strany, tak je nepochopiteľné, že by sa nevedeli dohodnúť. Nedal sa však tomu čas a priestor, a to mi je strašne ľúto. Rozkývala sa tak situácia v koalícii i v SDKÚ."
Prečo o tom strana rozhodovala, keď nemala o tom dostatočné informácie, lebo boli tajné?
"To nie je otázka pre mňa. Aj keď strana podporí postup svojho predsedu a premiéra, je to aj vec toho, aký postup sa zvolí pri odvolávaní a ako sa to dohodne v koalícii. Druhé hlasovanie, ktoré prišlo vzápätí po hlasovaní o odvolaní Mojžiša v stredu, už bolo hlasovanie, ktoré sa bytostne týkalo SDKÚ, lebo to bolo o našom ministrovi, ktorý zastával svoju funkciu veľmi dobre. Ivan Šimko bol v strane považovaný za dvojku, tak sme mali zvažovať aj dôsledky dovnútra strany. Naši ľudia ani nestihli zareagovať, čo sa deje a už bolo rozhodnuté. Tu som videla veľké riziká."
Na októbrovej schôdzi koalícia nebude mať väčšinu. Lídri SMK a KDH vinia za to ANO a SDKÚ. ANO stratila troch poslancov a Ivan Šimko nemieni počúvať v parlamente stranícke príkazy. Keď sa hovorilo o stiahnutí Šimka z funkcií, diskutovalo sa v SDKÚ, že to môže byť problém?
"Nediskutovalo. Snažila som sa vysvetliť, že musíme zvážiť všetky dôsledky. Hovorila som, že sa nemusíme tak ponáhľať. Ako podpredsedníčka parlamentu som totiž vnímala krehkosť vládnej väčšiny."
Nespolieha sa koalícia a premiér príliš na to, že nakoniec v kritickej chvíli vládu a jej dôležité zákony spomínaní poslanci podporia?
"Poviem príklad, že jeden či dvaja nezávislí poslanci neprídu do parlamentu. Majú množstvo aktivít, uprednostnia napríklad zahraničnú cestu, nech mi niekto povie, čo budeme robiť potom."
Súhlasíte s Ivanom Šimkom, že SDKÚ je ako Tretia ríša po Stalingrade?
"Každý politik sleduje vývoj zo svojej pozície. Má tento dojem. Vývoj ukáže, kto mal pravdu vo vyjadreniach, ktoré padajú na adresu SDKÚ. Ja apelujem na to, aby sme sa dokázali v každej situácii pozrieť do zrkadla. Len čo tam uvidíme niečo iné ako realitu, tak bude mať SDKÚ veľmi vážne problémy."
Ako jediná ste vo vedení strany podporili Šimka. Ste v nemilosti premiéra?
"Necítim sa tak. To nie je ani podstatné. Nie som človek, ktorý by potreboval ukazovať na verejnosti nejaké gestá. Ak cítim pochybnosti, tak je to skôr z toho širšieho straníckeho okruhu."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.