tým aj predseda českej vlády Vladimír Špidla.
Podľa Dzurindu bude mať V4 obdobný význam ako zohráva Benelux v EÚ dlho po vstupe do únie. Pokračovať by mala aj spolupráca s krajinami Beneluxu na úrovni premiérov. "Regionálna spolupráca má význam, bude mať význam. Všetkým štyrom nám na tom záleží," zdôraznil slovenský premiér a pripomenul aj financovanie z Vyšehradského fondu stoviek projektov z oblasti kultúry, výchovy a vzdelávania. "Máme štipendijný fond, máme pred sebou veľké plány," dodal. Optimistom ohľadne budúcnosti V4 je aj predseda českej vlády, a to aj napriek spochybňujúcim výrokom prezidenta Václava Klausa. "Vyšehradská štvorka je živý organizmus a funguje. Výroky nášho (českého) prezidenta to nekomplikujú," vyhlásil Vladimír Špidla.
Návrh ústavnej zmluvy Európskej únie pred blížiacou sa medzivládnou konferenciou v Ríme bol hlavnou témou včerajšieho summitu predsedov vlád krajín Vyšehradskej štvorky (V4) na zámku Dobříš neďaleko Prahy. Premiér SR Mikuláš Dzurinda a jeho partneri z Česka, Maďarska a Poľska - Vladimír Špidla, Péter Medgyessi a Leszek Miller prerokovali aj Program činnosti V4 počas českého predsedníctva.
Premiéri krajín Vyšehradskej štvorky sa včera na zámku v Dobříši neďaleko Prahy zhodli na otázkach, ktorých presadenie do európskej ústavy je spoločným cieľom.
Premiéri zároveň priznali, že kým v niektorých otázkach je rozdielny iba akcent dôležitosti, v niektorých zhoda nie je. Na medzivládnej konferencii v Ríme, ktorá sa začína v sobotu, bude Maďarsko osamotene presadzovať zmienku ústavy o právach národnostných menšín.
"Vnímame postavenie menšín v návrhu zmluvy tak, ako o tom hovoria európske hodnoty," vysvetlil slovenský premiér Mikuláš Dzurinda dôvod, prečo Slovenská republika maďarský návrh nepodporuje.
Podľa jeho slov platí charta zákonných ľudských práv a princíp rovnosti bez ohľadu na národnosť a vierovyznanie. Podľa slovenského premiéra je to "dostatočné a správne", preto slovenská republika maďarský návrh v Ríme nepodporí.
Podľa premiéra Dzurindu pre Slovenskú republiku je dôležité, aby v Európskej komisii bol dodržaný princíp jedna krajina rovná sa jeden komisár, princíp rozhodovania kvalifikovanou väčšinou, rozhodovanie o otázkach daní, obrany a sociálnej politiky na základe konsenzu a odkaz v preambule európskej ústavy na kresťanské tradície a hodnoty.
Český premiér Vladimír Špidla medzi otázky, kde panuje zhoda, zaradil aj súhlas so vznikom funkcie európskeho ministra zahraničných vecí a rotačným predsedníctvom v rade Európskej únie.
Ako premiér Špidla v Dobříši zdôraznil, krajiny V4 sú proti vytváraniu exkluzívnych európskych obranných klubov a za zachovanie efektivity SR a Atlantickej aliancie.
Autor: Praha/Dobříš (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.