Korzár logo Korzár

Komisári z nových krajín EÚ budú najskôr bez rezortov

Brusel (TASR) Desať komisárov z nových členských krajín EÚ, ktorí sa na práci Európskej komisie (EK) začnú zúčastňovať od 1. mája 2004, nebude mať

prvé mesiace žiadne portfóliá. Na vlastné rezorty si budú musieť počkať až do 1. novembra, keď sa úradu ujme nová komisia.

Ako napísal bruselský bulletin Uniting Europe s odvolaním sa na zdroje komisie, vzhľadom na relatívne krátke obdobie od mája do novembra sa kvôli novým komisárom nebudú prerozdeľovať portfóliá. Počas týchto šiestich mesiacov budú noví členovia EK pracovať v "úzkej spolupráci" s úradujúcimi komisármi, pričom mechanizmus tejto spolupráce sa ešte spresní. Keďže noví komisári budú prvé mesiace bez rezortov, znalci bruselských pomerov zdôrazňujú, že by malo ísť skôr o známych politikov či diplomatov, ktorí dokážu získať vplyv aj bez konkrétnych právomocí. Viaceré nové krajiny plánujú nominovať na miesta prvých komisárov svojich ministrov pre európske záležitosti, bývalých hlavných vyjednávačov či veľvyslancov pri EÚ. Poľsko uvažuje o ministerke pre Európu Danute Hübnerovej alebo bývalom veľvyslancovi pri únii Janovi Trusczynskom, Maďarsko o bývalom vyjednávačovi Endrem Juhászovi, Česko o súčasnom veľvyslancovi Pavlovi Teličkovi. Na Slovensku sa zatiaľ nahlas spomínajú dve mená KDH nominovalo bývalého hlavného vyjednávača s EÚ Jána Figeľa, SDKÚ ekonóma a riaditeľa pre európsku integráciu vo firme Coca-Cola Ivana Štefanca. Jeho nominácia vyvolala v bruselských kruhoch isté prekvapenie. SDKÚ síce argumentuje jeho odbornými znalosťami v oblasti ekonómie i manažérskymi skúsenosťami, ale bez portfólia ich podľa pozorovateľov v komisii ťažko využije.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nominácie na komisárov majú vstupujúce krajiny oznámiť do marca budúceho roka, aby ich do 1. mája stihol vypočuť Európsky parlament (EP) a v deň rozšírenia schváliť členské krajiny. Na jeseň sa potom bude rozhodovať o zložení novej EK, kde už budú mať aj noví komisári riadne právomoci s portfóliami.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 225
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 250
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 070
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 099
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 786
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 221
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 548
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu