vlaňajšej pozvánke Františkovi Kaniovi tentoraz išla pozvánka na inú adresu - Tiborovi Biskupovi. "Veľmi ma teší, že som svojimi výkonmi prispel k sláve košickej atletiky," zveril sa so svojím primárnym pocitom dnes 74-ročný bývalý atlét. On nebol len pozoruhodnou postavou ligovej Slávie či Medzinárodného maratónu mieru, veď má vo svojej zbierke aj najcennejšie medaily z majstrovstiev ČSR a Slovenska. Pri tejto príležitosti pripomeňme, najmä mladším, športovú biografiu Tibora Biskupa.
"Moje začiatky boli ako u väčšiny chlapcov - futbal, kúpanie sa v Hornáde. Hrávali sme rôzne turnaje medzi ulicami, na ktorých som sa zúčastňoval a vynikal som v nich vytrvalosťou. Keď som v roku 1945 nastúpil do učňovskej školy, zúčastňoval som sa akcií Zväzu učňovskej mládeže. Na športových hrách učňovskej mládeže roku 1947 v Ružomberku som v cezpoľnom behu skončil na piatom mieste. Potom som sa ako neregistrovaný pretekár zúčastňoval rôznych behov, ktoré v tom čase usporadúvali zanietení atletickí funkcionári. Na týchto podujatiach si ma všimli a pozvali ma na atletický štadión. V Jednote Košice som sa dostal k Verbovi, Strapončekovi, Borgoňovi, Šoltésovi, s ktorými sme behali stredné a dlhé trate."
Ako s nádejným bežcom začal s Tiborom Biskupom ako prvý pracovať trénersky Zoltán Kafka, vtedajší popredný košický maratónec. Z Jednoty bolo neskôr Dynamo ČSD, potom prešiel cez Lokomotívu do Slávie VŠT, kde ho trénovali Štefan Aboši a Jan Liška. Áno, najznámejšími a najúspešnejšími Liškovými zverencami boli míliarske hviezdy Josef Odložil a Jozef Plachý, ale bola tu aj partia ďalších hltačov kilometrov. Môžeme sa o tom presvedčiť čo len pripomenutím najvýznamnejších úspechov Tibora Biskupa v súťažiach družstiev. Doteraz rád spomína na výborný kolektív slávistov, s ktorými bojoval o druholigové aj prvoligové body. Doteraz udržujú priateľské kontakty a stretávajú sa pri jubileách. Z jeho osobných rekordov mal úroveň čas 30:12 min. na 10 000 m. Maratónske maximum dosiahol na MMM v roku 1963 časom 2:34:52 hod., čím sa vtedy umiestnil spomedzi čs. bežcov ako tretí za Václavom Chudomelom z Bohemians Praha a klubovým kolegom Františkom Kaniom, ktorý vtedy časom 2:30:32 hod. utvoril najlepší slovenský výkon histórie. Ako to bolo pri debute na maratónskej trati?
"Bolo to v roku 1958. Deň pred maratónom som išiel zo zamestnania okolo hotela Schalkház (dnešný Slovan), kde pracoval organizačný výbor MMM. V tej chvíli ma napadla myšlienka zúčastniť sa maratónskeho behu, a tak som sa prihlásil. Prevzal som si štartové číslo a na druhý deň som nastúpil na štart. Prvých tridsať kilometrov som prebehol bez problémov a v dobrom čase, ale po tridsiatom kilometri sa prejavila moja nepripravenosť na také dlhé trate. Posledných desať kilometrov som bežal celú hodinu a skončil som v cieli na 35. mieste. Výkony košických maratóncov boli v tom období nad tri hodiny, preto ma potešil môj čas pod túto hranicu."
Z celkového počtu 11 maratónov absolvoval Tibor Biskup 7 na trati MMM do Sene a späť. Bilanciu teda začal uvedeným debutom. Po Nyigoscsíkovi (KAC) 2:53:59 hod. z roku 1932 a Vassayovi (KAC) 2:59:20 hod. z roku 1934 bol Biskup tretím Košičanom pod hranicu troch hodín, keď mu rozhodcovia v cieli namerali čas 2:57:16 hod. Ostatné jeho štarty na MMM dopadli takto: roku 1959 - 19. miesto 2:40:51, roku 1960 - 44. miesto 2:58:33, roku 1961 - 22. miesto 2:43:39, roku 1963 - 30. miesto 2:34:52, roku 1964 - 20. miesto 2:42:15 a roku 1965 - 55. miesto 3:08:49 hod. Jeho výsledky z troch ročníkov MMM mali osobitný punc "majstrovský" - v roku 1959 sa stal majstrom Slovenska, v roku 1961 tvoril družstvo Slávie so spolubežcami Petöom a Stankom na "bronzovom" stupni v rámci čs. šampionátu a v roku 1964, tentoraz s kolegami Kaniom a Stankom postúpil na "strieborný" stupeň, len sekundu od titulu. Aké boli ďalšie najcennejšie výsledky kariéry prvého košického maratónskeho majstra?
"Úspešný rok 1959 sa nám podarilo zavŕšiť ešte dvomi majstrovskými medailami. V lete to bol titul majstrov ČSR v cestnom behu na 25 km v Čadci v zložení Dusala, Svitanič, Biskup a na jeseň sme spolu s Petöom a Svitaničom získali bronzové medaily v rámci cestného behu na 10 kilometrov na trati Běchovice - Praha. Spomenúť by som mohol ešte dva reprezentačné štarty v Berlíne a Szegede. Na atletických majstrovstvách Česko-Slovenska II. triedy v Tábore som získal titul v behu na desať kilometrov. Niekoľkokrát som stál na stupni víťazov pri cestných behoch Dukla - Svidník a Dargov - Košice."
Vo svojich spomienkach si rád oživuje nielen skvelé pocity z maratónskych behov, ale i z pekných ligových bojov na škvarovej dráhe, keď v jeho ére chodilo na atletiku fandiť okolo päťtisíc divákov. Cenil si vždy výborné rodinné zázemie, veď s manželkou Valériou vychovali päť detí - Alexandra, Igora, Kláru, Tatianu a Zuzanu. Na pracovisku, ako ručný sadzač vo Východoslovenských tlačiarňach, tiež odviedol poctivý kus dobrej práce. Čestný hosť MMM Tibor Biskup si túto milú poctu naozaj zaslúži, veď patril k jeho aktérom.
Autor: Miroslav Hazucha
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.