otočení tejto strany.
1. Ako sa volá český režisér, ktorý na seba upútal pozornosť filmom Šakalí léta, za film Pelíšky získal Českého leva roku 1999 a jeho film Musíme si pomáhat bol roku 2000 nominovaný na Oscara?
a) Jan Svěrák
b) Jan Hřebejk
c) Filip Renč
2. Dnes už sólista, legenda tvrdého rocku John Michael (Ozzy) Osbourne, bol spevákom skupiny, ktorej počiatky siahajú do roku 1968. Najprv hrali pod názvom Polka Tulk, onedlho sa premenovali na Earth. Rok 1970 je začiatkom ich celosvetovej slávy, ale už s novým názvom. Hovoríme o skupine:
a) Black Sabbath
b) Led Zeppelin
c) Deep Purple
3. V týchto dňoch si pripomíname 59. výročie Karpatsko-duklianskej operácie. Bola to ofenzíva sovietskych vojsk proti ustupujúcej nemeckej armáde, do ktorej bola nasadená ťažká technika. Po dlhých náročných bojoch v Duklianskom priesmyku, ktoré si vyžiadali desiatky tisíc životov na oboch stranách, prekročili 6. októbra sovietske vojská s vojakmi 1. čsl. práporu hranice. Ktorá slovenská obec bola oslobodená ešte pred touto operáciou?
a) Vyšný Komárnik
b) Čertižné
c) Kalinov
4. Oceľová krásavica nad Seinou patrí k turistami najnavštevovanejším pamiatkam. Eiffelova veža je vysoká 320 metrov a bola najvyššou stavbou na svete do roku 1931, keď ju predstihli americké mrakodrapy. V ktorom roku bola dokončená?
a) 1879
b) 1889
c) 1898
5. Poľovnícke pušky jestvujú v rôznych typoch a mnohé z nich majú názvy podľa svojich konštruktérov. Ktorý z výrazov neoznačuje pušku?
a) lankasterka
b) lefoška
c) leghornka
6. Veľryby (Cetacea) sú spomedzi cicavcov najlepšie prispôsobené životu vo vode. Žijú vo všetkých moriach a oceánoch. Členíme ich na bezzubé veľryby, sviňuchy, delfíny a narvaly. Vretenovité telo majú zakončené plutvovitým chvostom, takže vyzerajú ako ryby, hoci s nimi nemajú nič spoločné. Z končatín im zostali len predné, ktoré sa premenili na plutvy a plnia úlohy kormidiel. Ktorá veľryba je najväčším žijúcim cicavcom na našej planéte?
a) vráskavec ozrutný
b) veľryba grónska
c) vorvaň tuponosý
7. Najznámejšia a najslávnejšia zo starovekých ciest je Via Appia, nazvaná po rímskom cenzorovi, ktorý dozeral na jej stavbu. Appius Claudius denne kontroloval kvalitu prác a keď mu už neslúžil zrak, bosými chodidlami skúšal kvalitu každého nového úseku. V stavbe sa pokračovalo aj po jeho smrti a cesta slúži dodnes. Aká je jej dĺžka?
a) 270 km
b) 720 km
c) 1 200 km
Autor: mnk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.