jednaní svojou osobnosťou pôsobíme.
Mimoslovné prejavy hrajú dôležitú úlohu, zvlášť ak sa s niekým stretávame prvýkrát. Vezmime si obyčajné podanie ruky. Ak je podaná ruka chladná a vlhká, je dosť pravdepodobné, že partner je veľmi napätý a nervózny. Veľa mimoslovných prejavov je spojených s nervozitou. Celá teória detektora lži je vlastne založená na nervových symptómoch, ktoré sa prejavujú u ľudí, keď klamú.
Pre účinnosť osobného jednania je dôležitý kontakt očami s partnerom komunikácie. Pohľad obsahuje informácie, ktoré nemusia byť jednoznačné, ale sú mimoriadne dôležité pri osobnom styku. Čím menší je zrakový kontakt s partnerom v rozhovore, tým nepríjemnejší pocit v ňom vyvoláva.
Asi najbežnejšou formou zoznamovania sa pri zábave je takmer ritualizovaná forma kontaktu očami, ktorý predchádza slovnému kontaktu. Ak si prezerá určitý muž a určitá žena miestnosť a nájdu sa navzájom a majú o seba záujem, signalizujú si to kontaktom očí. Žena zachytí mužov pohľad, potom sa pozrie mimo a zasa raz či dvakrát naspäť. Muž takto dostane signál, že žena má záujem, priblíži sa na vzdialenosť vhodnú pre konverzáciu a začne s rozhovorom.
Podobné je i znamenie pre flirt: náhly úsmev, pokynutie hlavou smerom dole a do strany možno nájsť na celom svete.
Aj ďalšie formy mimoslovných prejavov môžu spôsobovať napätie. Jednou z nich je priestor, ktorý udržujú medzi sebou partneri v rozhovore Normálny rozhovor medzi dvoma osobami prebieha pri vzdialenosti 60 až 100 cm. Ak sa jedna osoba priblíži bližšie, aj keď to urobí veľmi jemne, necíti sa druhá osoba dobre. Týmto spôsobom znepokojujú niektorí ľudia druhých, alebo sa ich snažia takto ovplyvniť. Približovanie sa môže mať aj sexuálny podtón.
Pohyby rúk, hlavy a tela pri osobnom jednaní vzbudzujú pozornosť a podporujú účinnosť komunikácie. Nemajú to však byť pohyby vyumelkované, ktoré pôsobia skôr rušivo. Snažme sa, aby naše mimoslovné prejavy pri jednaní boli prirodzené a v súlade s obsahom prejednávaného.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.