stôl. Riešením môže byť stôl so sklopnou doskou. Pri sklopenej polohe je dlhý 105 cm a široký 72 cm, sedieť pri ňom môžu tri osoby. Po zdvihnutí sklopnej dosky a jej presunutí v drážkach, čím sa zaistí stabilita bez podpier, sa dĺžka stola zväčší na 158 cm, čo oceníme najmä ak máme návštevu.
Na kostru použijeme hranoly z mäkkého dreva s prierezom 6 x 6 cm, z ktorých narežeme štyri priečky (2) dlhé 60 cm a tri pozdĺžniky (3) s dĺžkou 94 cm. Na koncoch vypracujeme čapy s dĺžkou 4 cm a 2 cm hrubé. Takto zostane medzi čapmi vzdialenosť 52 cm pri priečkach a 86 cm pri pozdĺžnikoch. Z hranolov ďalej odrežeme štyri nohy (1) vysoké 72 cm. Na nohách a dolných priečkach urobíme príslušné dlaby. Dlaby pre priečky sú umiestnené tak, aby boli priečky asi o 5 mm nižšie, resp. vyššie od koncov nôh. Pozdĺžniky umiestnime tak, aby lícovali s koncami nôh. Kostru provizórne zmontujeme a opravíme prípadné nepresnosti. Potom kostru napevno zlepíme, pričom pomocou uhlopriečok (musia byť rovnaké) kontrolujeme pravouhlosť.
Z bukovej lišty s prierezom 2 x 2 cm odrežeme dva kusy dlhé 86 cm. Budú tvoriť tzv. vedenie (4) pri posuve stolovej dosky. Tieto lišty nalepíme a priskrutkujeme k horným pozdĺžnikom z hornej vnútornej strany, aby boli s nimi v rovine. Z rovnakého materiálu odrežeme dve podložky (5) dlhé 33 cm, tie nalepíme a priskrutkujeme k dvom vodiacim lištám (6) rovnakej dĺžky, ale s prierezom 4 x 1,5 cm. Vznikne tak vodiace zariadenie s profilom písmena L, zatiaľ ich odložíme.
Hlavnú stolovú dosku (7) aj sklopnú dosku (8) zhotovíme z rovnakého materiálu. Môže to byť drevotrieska či latovka, bočné hrany oblepíme hranovacou páskou s rovnakým odtieňom ako je na povrchu. Použiť však môžeme aj tenké krycie lišty alebo náter emailovou farbou. Obidve časti spojíme tromi dostatočne pevnými závesmi, ktoré umiestnime do šírky najviac 50 cm, aby bezpečne prešli pri posune medzi vrcholmi nôh. Tiež na výšku musia prejsť medzerou medzi priečkou a doskou stola, inak ich musíme trochu zapustiť. Vhodný je aj tzv. klavírový záves, upravený na potrebnú dĺžku. Pri montáži závesov dbáme na to, aby diely stolovej dosky na seba nadväzovali a pri vyklopení boli v jednej rovine a bez medzery.
Po priskrutkovaní závesov položíme rozloženú dosku na podlahu spodkom hore, na ňu položíme kostru tiež nohami hore. Pritom dbáme na to, aby okraje medzi kostrou a hlavnou stolovou doskou boli všade rovnaké. Potom k vedeniu prisadíme vodiace lišty s nalepenými podložkami. Bočná a zvislá vôľa musí byť čo najmenšia - iba desatiny milimetra, čím menej tým lepšie. Vodiace lišty prirazíme k tej priečke kostry, pri ktorej je sklopná časť dosky a priskrutkujeme ich k hlavnej stolovej doske. Použijeme aspoň po tri skrutky 6 x 60 mm.
Potom stôl postavíme na nohy a vyskúšame - sklopnú dosku zdvihneme do roviny hlavnej dosky a zatlačíme na doraz. Celok sa posunie o dĺžku sklopného dielu, takže asi polovica hlavnej dosky bude prevísať. Aby sa doska dala ľahko posúvať, natrieme klzné plochy vedenia parafínovou sviečkou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.