najzákladnejšie pravidlá o kvetoch a druhoch kytíc, dar môže pošepnúť - pozor, neokrôchanec. Pre ľudí, v kvetinovej etikete nie najistejších, sú naporúdzi zasvätení radcovia v renomovaných kvetinárstvach. Najmä pri oficiálnych a prestížnych spoločenských podujatiach sa takto možno vyhnúť trapasom.
Podľa moderných názorov už síce neplatia staré mýty, akým je napríklad povera: ak niekomu darujete kvety žltej farby, naznačíte mu, že ho považujete za slaboduchého. Nie všetci ľudia si stihli tieto názory osvojiť a tak kvety rôznych farieb - i žltej, patria skôr do sezónnych kytíc pre príbuzných a známych. Kvetinoví mágovia upozorňujú: jedným z najchúlostivejších kvietkov je populárna červená ruža. Príčina je v jej symbolickom význame. V tom sa napospol zhodujú všetky solídnejšie knihy o reči kvetov. Podľa nej červená ruža hovorí: som iba tvoj. Preto od muža patrí červená ružička v kytici do rúk iba dôvernej priateľke, snúbenici či manželke.
Ďalším spoľahlivým kompasom ako sa vyhnúť nedorozumeniam je: venovať ľuďom, ktorých dobre poznáme ich najobľúbenejšie kvety - vtedy na farbe a druhu nezáleží. Treba si tiež zapamätať, že do nemocníc nikdy nenosíme kvety v kvetináčoch. Zdravotníci najmä chirurgovia právom upozorňujú, že v pôde črepníka môžu číhať rôzne baktérie. Ani na návštevu chorých v domácom ošetrovaní nenosíme radšej kvety, považované za dušičkové (chryzantémy). Tobôž, ak sa dnes núka dostatočný výber iných druhov. Nenáležité je prinášať chorým kvety s prenikavou arómou, tie sa naopak hodia pre mladé devy. Kytice treba odovzdávať bez obalov - v zime, či pri lúčení môžu kvety ostať v celofáne alebo, ak sú aranžované v priesvitnej škatuli. Kvety odovzdávame ľavou rukou, pravica je voľná - k úkonu patrí jemne potriasť obdarovanej osobe ruku.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.