Značka je občas to najcennejšie, čo firma má. Dôkazom sú napríklad spory Adidas - Puma alebo Budvar - Budweisser, ktoré sa dĺžkou trvania, počtom
Tereza Copláková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
štátov alebo hodnotou sporu zapísali do histórie. Podobné procesy sa však vyskytujú už aj v našich končinách.
Budvar vs. Budweisser
Spor o značku piva vedie Dávid s Goliášom. Na svetové pomery miniatúrny Budejovický Budvar s najväčším výrobcom piva na svete - americkým koncernom Anheuser-Busch. Začiatkom minulého storočia si obe firmy rozdelili svet. Európa mala patriť Budvaru, zvyšok Američanom. Dohody sa však prestali rešpektovať a nasledovala nekonečná séria súdnych sporov o právo používať značku v jednotlivých krajinách.
O známu česko-slovenskú značku nealko súperili dve firmy - česká Galena (neskôr Ivax CR) a skupina slovenských výrobcov, ktorí tvrdili, že značka zľudovela a nemožno ju spájať s majiteľom ochrannej známky. Slovenský Najvyšší súd vlani rozhodol, že kofola nie je značka, ale označenie podobne ako napríklad mydlo alebo pivo. Zrušil tým predchádzajúce rozhodnutie patentového úradu, ktorý Kofolu ako značku uznal. To sa nepáčilo firme Santa, ktorá značku kúpila od firmy Ivax za vyše 200 miliónov korún.
Becherovka
Český podnikateľ Zdenek Hoffmann prekvapil milovníkov bilinkového likéru tvrdením, že zdedil receptúru na jeho výrobu a práva poskytol slovenskej firme. Tradičný výrobca Jan Becher - Karlovarská Becherovka sa proti tomu úspešne ohradil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.