to na návrh Jána Mojžiša, ktorého z funkcie vláda vo štvrtok odvolala.
Premiéra pred budovou bezpečnostného úradu čakali novinári a chceli sa ho spýtať, či je pravda, čo povedal Ján Mojžiš vo včerajšom rozhovore pre SME a náš denník. Mojžiš v ňom popísal svoje stretnutie s premiérom medzi štyrmi očami začiatkom roku 2002, na ktorom ho vraj premiér žiadal, aby zmenil stanovisko NBÚ k miliardovému projektu Govnet. Hovorí, že to odmietol a o dva týždne mu ktosi sprostredkovane ponúkal vysoký úplatok.
Premiér sa pri novinároch nepristavil, iba povedal: "Na tlačovej konferencii v dohľadnom čase."
Namiesto toho Úrad vlády poslal médiám stanovisko, že predseda vlády odmieta indície, ktoré Mojžiš vyslovil. "Jeho invektívy, nečestné konanie a priznanie sa ku vzťahom s podnikateľskými kruhmi a politicko-stranícke kontakty iba potvrdzujú opodstatnenosť rozhodnutia vlády," píše sa v ňom. Premiér vraj pri svojej reakcii "využije štandardné právne postupy".
Predseda SMK Béla Bugár povedal, že ide o závažné obvinenia. "Ako sa dostať veci na koreň? Ako zistiť, či sú pravdivé?" Podľa Bugára by to mal urobiť Mojžiš. "Ak by sa ukázalo, že to je pravda, môžeme očakávať to najhoršie, a teda aj pád vlády. Jedna koaličná strana v tom prípade používa metódy, ktoré musíme odmietnuť."
Predseda SMK hovorí, že nemôžu proti premiérovi zatiaľ postupovať tak, ako premiér postupoval proti Mojžišovi, teda "bez dôkazov". Premiér by vraj mal podať trestné oznámenie, lebo "aj to je dôkaz, že to nie je pravda". Na otázku, či má premiér stále dôveru SMK, Bugár odpovedal: "Nevyjadrujeme mu nedôveru."
Podľa Bugára by mal všetko potvrdiť nedávno odvolaný minister obrany Ivan Šimko, lebo Mojžiš povedal, že o všetkom informoval vtedajšieho ministra vnútra, ktorým bol začiatkom roku 2002 práve Šimko z SDKÚ a vtedajšieho riaditeľa SIS Vladimíra Mitra.
Šimko včera povedal, že "nešlo o oznámenie, hovoril mi o viacerých veciach, ktoré som vnímal ako podozrenia bez dôkazov". Podľa neho je pravdepodobné, že mu Mojžiš hovoril o ponúknutom 150-miliónovom úplatku. Na otázku, či mu hovoril aj o stretnutí s premiérom, povedal: "Nespomínam si, že by túto súvislosť bol býval povedal, ale vylúčiť to nemôžem, je to už jeden a pol roka."
Podľa Šimka rozhovory, aký mal údajne Mojžiš s Dzurindom, veľmi často prebiehajú tak, že pri nich nikto iný nie je. "Nebol to len pán Mojžiš, ktorý mi takéto veci povedal, ale vždy som hovoril, že ak majú dôkazy, nech podajú trestné oznámenie," tvrdí Ivan Šimko, ktorý si myslí, že v tomto prípade mohla oveľa viac urobiť SIS.
Hovorca SIS Vladimír Šimko potvrdil, že Mojžiš bývalému riaditeľovi SIS Mitrovi o úplatku hovoril, ale vraj mu oznámil, že vo veci konajú orgány činné v trestnom konaní. "Premiéra nespomenul."
Predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Minárik tvrdí, že je nepríjemné, prečo o všetkom Mojžiš hovorí po vlastnom odvolaní. Mojžiš na to v pôvodnom rozhovore pre SME a náš denník nepriamo odpovedal, že ponúknutie úplatku mohlo byť len "provokáciou". Minárik hovorí, že KDH bude chcieť dôkazy. Konať mal podľa neho Ivan Šimko, a to politicky. "Keď dokázal konať politicky dnes, mal konať aj vtedy." KDH vraj premiérovi dôveruje stále rovnako.
Predseda ANO Pavol Rusko pre agentúru SITA povedal, že Mojžiš mal podať trestné oznámenie. "Ak by bol niekto obvinený z vecí, ktoré Mojžiš spomínal, taký človek nemôže zastávať žiadnu verejnú funkciu." Rusko však dodal: "Keď si spomeniem na svojho Mojžiša a premiérovho Mojžiša, lebo každý má svojho Mojžiša, tak majú nápadne podobné spôsoby, najmä v tom, že hovoria vtedy, keď sa im to hodí, resp. niekomu hodí."
Pred svojím odvolaním Mojžiš hovoril o premiérových dôvodoch na odvolanie aj s najvyššími ústavnými činiteľmi. Pavla Ruska spojilo s Dzurindom podľa neho to, že on na čele NBÚ prekáža ich politickým a ekonomickým záujmom.
Na Mojžišove tvrdenia reagoval včera predseda Smeru Robert Fico: "Všetky vyhlásenia Smeru o korupčnom pozadí SDKÚ boli čajovým odvarom v porovnaní s tým, čo povedal Mojžiš."
Mojžišovymi výrokmi sa budú zaoberať orgány činné v trestnom konaní.
Novým riaditeľom NBÚ musí byť podľa koaličných partnerov človek, s ktorým budú súhlasiť všetky strany.
* * *
Čo povedal Ján Mojžiš o kauze Govnet
"Problém medzi mnou a premiérom vznikol na prelome januára a februára v roku 2002. Bolo to v čase, keď NBÚ nemal dostatok peňazí. Premiér prišiel na NBÚ osobne rokovať o výške navŕšenia rozpočtu. Po oficiálnej časti si vyžiadal rokovanie medzi štyrmi očami, na ktorom ma požiadal, aby NBÚ zmenil stanovisko v kauze Govnet." Úrad vláde odporučil, aby projekt Govnet neschválila a odstúpila od zmluvy s firmou Kiss. Mojžiš Dzurindovu žiadosť odmietol a pre SME a náš denník povedal, že o dva týždne ho kontaktoval človek, ktorý mu ponúkal 150-miliónový úplatok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.