podľa ktorej experti bývalú hlavu Československa a neskôr českého štátu radia spoločne so súčasným brazílskym prezidentem Lulom da Silvom a pápežom Jánom Pavlom II. medzi najpravdepodobnejších kandidátov na toto prestížne ocenenie. Jasný favorit však na rozdiel od iných rokov teraz chýba.
Z rekordného počtu 165 kandidatúr, mezi ktorými bolo 25 organizácií a 140 jednotlivcov, vybral laureáta 29. septembra zvláštny päťčlenný Nobelov výbor. Jeho méno však zostane tajné až do 10. októbra, kedy bude oficiálne oznámené.
Havla, ktorý bol v posledných desiatich rokoch nominovaný už niekoľkokrát, ako možného držiteľa pred niekoľkými dňam,i tipovala i agentúra DPA. K bývalému prezidentovi sa prikláňa napríklad americký spisovateľ Irwin Abrams. Havel je podle neho "príkladom, ktorý inšpiruje". Niekým, kto bol v boji za ľudská práva aktívny omnoho dlhšie, než len posledných pár rokov.
Medzi nominovanými patrí okrem Havla k najčastejšie uvádzaným najmä už spomínaný pápež či brazilský prezident, ale aj afgánsky prezident Hamíd Karzáí, disidenti od Iránu po Čínu, no tiež Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu.
Riaditeľ medzinárodného výskumného centra mieru PRIO Stein Toennesson zdôraznil, že v uplynulom roku sa žiadny svetový predstaviteľ nevyznamenal takou mierou, aby by si cenu jednoznačne zaslúžil. Sám však vsádza na pápeža. "Hlavným dôvodom je jeho otvorená opozícia voči vojne v Iraku: vzhľadom na jeho postavenie najvyššieho církevného predstaviteľa jeho pozícia významne prispela k minimalizácii možného predelu, ktorý iracká vojna medzi kresťanstvom a islamom mohla vytvoriť," vysvetlil svoj postoj Toennesson.
Aj podľa ďalších expertov je tento rok zrejme poslednou príležitosťou oceniť pápežove celoživotné snaženie o zmierenie medzi svetovými náboženstvami. Iní však tvrdia, že Nobelov výbor sa vyvaruje takto vyjadreného prokresťanského postoja kvoli konfliktom v moslimských krajinách.
Nobelovu cenu mieru v posledných rokoch dostali napríklad bývalý americký prezident Jimmy Carter (2002), generálny tajomník OSN Kofi Annan (2001) alebo humanitárna organizácia Lekári bez hraníc (1999).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.