aj šéfovia parlamentných strán Mikuláš Dzurinda z SDKÚ, Pavol Hrušovský z KDH, Vladimír Mečiar z HZDS a Robert Fico zo Smeru.
Premiér Dzurinda povedal , že má po konferencii "naozaj dobrý pocit", predseda parlamentu Hrušovský to videl skôr ako "fanfáry, šesť minút pre každú delegáciu". Skutočné rokovania sa podľa neho ešte len začnú.
S napätím sa očakávalo, či v Ríme dôjde ku konfliktu záujmov malých a veľkých štátov únie. Premiér však povedal, že politici sa predovšetkým navzájom počúvali. "Niekto navrhoval oblejšie, niekto priamejšie, ale nič kategorické," poznamenal Dzurinda.
Šéf Smeru Fico kritizoval vládu, že nezvládla obsah vstupu do únie, kde prichádzame ako najchudobnejšia krajina, ale kabinet to prekrýva formálnou debatou o ústave, ktorá je ľuďom vzdialená. Líder HZDS Mečiar odmietol prehnané obavy z európskeho superštátu s tým, že budúci vývoj je podľa zmluvy predvídateľný.
Azda najživšie politici diskutovali o zámere KDH, aby charta základných práv nebola v texte ústavnej zmluvy. KDH má obavy, že únia si bude svoj zoznam základných práv vynucovať cez Európsky súdny dvor, a preto hovorí o strate národnej suverenity napríklad v rodinnej politike.
Podľa Hrušovského dokument ponúka "akési nové ľudské práva, ktoré budú v mnohých prípadoch odlišné ako ľudské práva zakotvené v národných ústavách". Mečiar odporučil Hrušovskému, aby prepustil svojho poradcu, lebo mu v tejto oblasti zle radí. Mečiar je za to, aby sme sa na Slovensku potešili, že sú ľudské práva dávané v takomto rozsahu. Hrušovský namietal, že ide o "môj rozum" a že Mečiar dobre nečítal listinu základných práv a slobôd európskeho občana. "Na jednej strane podporujete miesto Boha v ústave a na druhej strane súhlasíte s tým, že charta, tak ako je napísaná, umožňuje potraty, eutanáziu, homosexuálne manželstvá. Charta o tom hovorí," zdôraznil Hrušovský svoje výčitky Mečiarovi. Ten ihneď odpovedal: "Nehovorí."
Politici s výnimkou Hrušovského sa zhodli, že nebude potrebné, aby sa o ústavnej zmluve konalo na Slovensku referendum. Pripomenuli, že to nevyžaduje ani slovenská ústava.
* * *
Politici o tom, či základná charta práv patrí do ústavnej zmluvy EÚ
PAVOL HRUŠOVSKÝ, KDH: "Nemôžeme si dať vnucovať niečo, čo je nám cudzie a čo možno v budúcnosti môže zmeniť charakter a obraz tejto krajiny."
VLADIMÍR MEČIAR, HZDS: "Prosím vás, založte to, nemá význam sa tým zaoberať. Občan únie a občan štátu je jeden a ten istý... Právny režim musí byť jednotný. Je zbytočné pre Slovensko vytvoriť nejaké vákuum, nejakú skúmavku."
PAVOL HRUŠOVSKÝ: "Pán predseda (Mečiar pozn. red.), tak radšej bruselské ako slovenské?"
VLADIMÍR MEČIAR: "Môžeme vstúpiť do inej únie ako tejto?"
MIKULÁŠ DZURINDA, SDKÚ: "Žiaden premiér nežiadal chartu základných práv vylúčiť z návrhu ústavnej zmluvy, čo je veľký signál."
Autor: sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.