jeho návrhoch v politike. Minulý týždeň sa však stal hviezdou dňa - vďaka alkoholu. Na dôležité hlasovanie prišiel taký opitý, že nebol schopný hlasovať. Materská strana ODS ho vzápätí po incidente verejne vyzvala, aby sa vzdal mandátu.
Aj na slovenskej politickej scéne máme ľudí, ktorí si radi dajú v práci pohárik, no odchody z poslaneckých lavíc sa pre to nekonajú. V minulosti boli svojím kladným vzťahom k alkoholu známi Ján Ľupták, Jozef Migaš a jeho stranícky kolega, exminister Peter Magvaši. Ten, rovnako ako Ján Slota, dokonca niekoľkokrát podgurážený vystupoval aj v televízii.
Politici na Slovensku môžu v práci piť toľko, koľko chcú. Konzumácia alkoholu je tam výlučne vecou morálky a páky na jej zákaz v práci nie sú. Podľa Gyulu Bárdosa z SMK je to na uvedomení si každého z nich: "Na začiatku volebného obdobia som poslancov jasne požiadal, aby sa im nič podobné nestalo. Pri kreovaní ďalšej kandidačnej listiny vyhodnotíme, ako pracovali a podľa toho rozhodneme."
Aj poslanecký klub SDKÚ je v tomto smere bezradný. Jozef Mikuš: "Čo by som urobil? Nič nemôžem urobiť! Je to volený funkcionár, tak nech ho ľudia a novinári dajú do laty. Sú tam kamery, ľudia sa na to môžu pozrieť."
V dobrej nálade stretáva na chodbách Národnej rady viacerých kolegov: "Len neviem, či je to z politických vyjadrení, alebo z alkoholu." (Smiech.)
Podľa slov Dušana Čaploviča zo Smeru sa "poslanec sám zosmiešni a zníži vnímanie aj parlamentu ako takého. Ak by bol členom našej strany, riešilo by sa to v klube, lebo to nevytvára dobré meno." Zvažovali by dobrovoľné vzdanie sa jeho mandátu.
Pavol Minárik z KDH považuje alkoholový exces v ich klube "za neprípustný", Herman Arvay z KSS by bol k parlamentným opilcom nekompromisný: "Boli by to určite tvrdé sankcie voči tomu človeku." Pre "jedno zakopnutie" by však vzdanie sa mandátu ešte zvážil, vraj môže ísť aj o pripravené situácie či rôzne politické boje.
Dušan Jarjabek z HZDS tvrdí, že opitý poslanec nie je hodný toho, aby vošiel do parlamentu, bez ohľadu na politickú príslušnosť. "Počítame s tým, že v klube HZDS sú všetko slušní poslanci."
Ľubomír Lintner z ANO je presvedčený, že takýto priestupok by sa musel riešiť. "Ak by bolo evidentné, že poslanec je pod vplyvom alkoholu, výzva na vzdanie sa mandátu je minimálne, čo môže poslanecký klub voči takému poslancovi urobiť."
A dodáva: "Nebudem zakrývať, že u niektorých kolegov z poslaneckého zboru je stupeň nálady vyšší, ako by vyplýval z prerokúvaných bodov v parlamente."
* * *
Politici a alkohol
1995: Poslanec za SMK László Nagy pred jazdou autom požil alkohol. Parlament mu odoprel zobrať imunitu
1995: Na chodbe parlamentu sa konal pästný súboj medzi Víťazoslavom Moricom a novinárom. Uvažovalo sa, že poslanec SNS požil alkohol
1999: Poslanca Petra Ďuračku, ktorý šoféroval pod vplyvom alkoholu, zastavila policajná hliadka. Po vykonaní dychovej skúšky Ďuračka nastúpil do auta a usiloval sa naštartovať. Keď ho policajti vyzvali, aby s tým skončil, začal im nadávať, vyhrážal sa im usmrtením a ublížením na zdraví. Neskôr ten istý poslanec spôsobil dopravnú nehodu, po ktorej druhého účastníka havárie fyzicky napadol. Privolaným policajtom Ďuračka oplzlo nadával, vyhrážal sa im, že ich nechá vyzliecť z uniformy a vyzýval ich vulgárnymi slovami na orálny sex. Súd odsúdil poslanca Petra Ďuračku z SDK za útok na verejného činiteľa
2001: Vtedajšieho poslanca za SMK Pála Farkasa museli policajti po Bratislave naháňať. Ten sa počas cestnej kontroly odmietol podrobiť dychovej skúške na alkohol a z miesta činu ušiel. Keď sa policajtom podarilo poslanca zadržať, nechcel zo svojho štvorkolesového tátoša vystúpiť. Vyhrážal sa, že zavolá Ivanovi Šimkovi na ministerstvo vnútra a jedného z policajtov označil za "špinavého človeka". Neskôr vyhlásil, že pod vplyvom alkoholu nebol a imunitu nezneužil.
Autor: th
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.