Mikloška, oznámila včera aj tretia koaličná strana ANO, že do volieb postaví svojho vlastného kandidáta. Stal sa ním šéf Bratislavského samosprávneho kraja Ľubo Roman. Koaličná SMK vlastného kandidáta zrejme nenavrhne.
Medzi Romanove výhody má patriť aj jeho nekomunistická minulosť. "Bol by to jasný signál, že Slovensko kráča cestou, ktorá nemá s vývojom do roku 1989 nič spoločné," tvrdí predseda ANO Pavol Rusko.
O Romanovej podpore zatiaľ liberáli nerokovali so žiadnou stranou. Rusko koaličným partnerom vytkol, že samostatným ohlásením vlastných kandidátov znemožnili koalícii postaviť do volieb spoločného uchádzača o prezidentské kreslo.
"Mojou ambíciou je byť iným prezidentom, ako sme mali doteraz," vyhlásil Roman. Chce byť prezidentom "obľúbeným, ktorý by nezaťažoval svojimi problémami občanov, vytvoril by podmienky, aby sa ľudia mohli usmievať, a ktorý by sa nemiešal do vecí, ktoré nie sú v jeho kompetencii".
Medzi ďalšími, ktorí uvažujú o kandidatúre na prezidenta je aj bývalý veľvyslanec v USA Martin Bútora. "Vážne sa tým zaoberám," povedal, ale s oznámením kandidatúry chce ešte počkať.
Neschopnosť vládnej koalície postaviť spoločného kandidáta je podľa Bútoru odrazom súčasnej situácie, v akej sa nachádza nielen koalícia, ale celá spoločnosť.
Prezidentovi Rudolfovi Schusterovi sa skončí funkčné obdobie 15. júna. Predseda parlamentu Pavol Hrušovský by mal prezidentské voľby vyhlásiť najneskôr v druhej polovici februára 2004, aby sa mohli uskutočniť do polovice apríla.
Kandidáta na prezidenta môže navrhnúť 15 poslancov parlamentu alebo voliči petíciou s 15 000 podpismi. Nominácie musia podľa ústavy prísť do 21 dní od vyhlásenia volieb predsedovi parlamentu.
(rp, sita)
Autor: ss
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.