o budúcom rozpočtovom rámci únie po roku 2006, ktoré sa začne na budúci rok. Reagovala tak na víkendové vyjadrenia nemeckých a francúzskych
predstaviteľov, ktorí krajiny nespokojné s návrhom ústavy, najmä Španielsko a Poľsko, upozornili, že v EÚ všetko súvisí so všetkým a že za obštrukcie pri prijímaní ústavy môžu draho zaplatiť pri schvaľovaní finančného výhľadu únie na ďalšie roky. Jeho najväčšiu časť tvorí poľnohospodárska a regionálna politika.
Medzivládna konferencia by sa nemala spájať s akýmikoľvek inými témami, vrátane finančného výhľadu, povedal včera hovorca EK Reijo Kemppinen. Komisia zdôraznila, že na medzivládnej konferencii by sa malo diskutovať len o návrhu ústavy.
Nepriamu hrozbu nespokojným novým krajinám a Španielsku adresovali cez víkend podľa európskej tlače nemecký kancelár Gerhard Schröder a francúzsky prezident Jacques Chirac. Podľa Chiraca prirodzene existuje prepojenie medzi prijatím
návrhu ústavy a budúcim finančným plánom EÚ, o ktorom sa začne vyjednávať na budúci rok. Podľa Schrödera v únii všetko súvisí so všetkým.
Je to jasné: bez ústavy nebudú peniaze, interpretoval ich slová francúzsky denník Libération. Pripomenul, že Nemecko a Francúzsko platia spoločne do európskeho rozpočtu takmer 40 percent. Zatiaľ, čo Nemecko a Francúzsko plne podporujú návrh európskej ústavy z dielne Konventu a želajú si jeho prijatie bez akýchkoľvek zmien, Španielsko a Poľsko stoja na čele nespokojných krajín.
Okrem iného chcú zachovať rozdelenie hlasov členských štátov zo Zmluvy z Nice, kde získali takmer toľko isto hlasov, ako väčšie Nemecko či Francúzsko.
Varovanie však nepatrilo len Madridu a Varšave, s návrhom je nespokojná aj väčšina vstupujúcich krajín, vrátane Slovenska, pričom všetky budú v EÚ odkázané na pomoc pre zaostalejšie regióny. Podľa pozorovateľov dali Nemecko a Francúzsko hneď na začiatku nováčikom lekciu, ako sa buduje európsky projekt: vždy ide najmä o peniaze. Pozorovatelia pripomínajú, že princíp všetko súvisí so všetkým sa v únii bežne používa.
V čerstvej pamäti sú napríklad požiadavky Španielska pri prístupových rokovaniach s kandidátskymi krajinami v roku 2001. Madrid blokoval prijatie spoločného stanoviska EÚ ku kapitole voľný pohyb osôb, kým nedostal memorandum s ubezpečením, že Španielsko po rozšírení nepríde o podporu svojich chudobných regiónov. Nič nerozdeľuje viac ako moc peňazí. Únia to prežije, ale v tomto spore zanechá ďalší kúsok zo svojho sna, poznamenal na margo blížiaceho sa boja o peniaze belgický denník La Libre Belgique.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.