septembra až 1. októbra sa Nitra stala hostiteľom súborov z Ruska, Poľska, Maďarska, Francúzska, Veľkej Británie, Lotyšska, Českej republiky a Slovenska. S akousi nespravodlivou samozrejmosťou medzi slovenskými súbormi prevažovali tie z Bratislavy.
Počas týchto šiestich dní bolo možné zhliadnuť v rámci hlavného programu odovzdávanie Divadelných ocenení sezóny -Dosiek 2003 a 14 divadelných hier prezentujúcich odlišnosť rôznych ľudí, myšlienok, či tradícií. Susední Česi sa predstavili s Čičvákovou hrou Alenka 01 / Alenka 001, ktorá svojou magickosťou občas vysoko prevyšovala hranice chápania obyčajného diváka. Lákadlom bolo aj Dejvické divadlo Praha so svojou inscenáciou Tri sestry a francúzske tanečné predstavenie Šťastná Babylónia. Nesklamali však ani Lotyši s groteskným Revízorom, Maďari s Borisom Godunovom a Medeou, ani Poliaci s Mŕtvou princeznou, či mnoho iných. Slovenský divadelný svet na prvom mieste zastupovala lahôdka SND Krcheň Nesmrteľný, potom spovede vrahov - novodobé divadlo Bash od Astorky Korzo. Precízne zvládnutou Čechovovou hrou Platonov sa prezentovali absolventi VŠMÚ v Bratislave. Východné Slovensko zastupovalo prešovské divadlo s hrou Perón. Záverečným `kúskom` bola akási vysoko improvizovaná show anglického experimentátora Nigela Charnocka, pozostávajúca z jeho sólo výstupu, v ktorom bez ladu a skladu rozprával na tému láska, sex a smrť, tancoval po celej sále (hľadisko nevynímajúc), spieval a v štýle hollywoodskych hviezd strkal ruky do nohavíc, mikrofón do úst a nakoniec zožal `standing ovation`.
Akcií off programu bolo túto sezónu opäť raz viac než po minulé roky vysoko kvalitné ochotnícke súbory, akcie pre deti, rozhlasové hry, happeningy, divadelný jarmok, koncerty, výstavy a diskusie najmä pre študentov konzervatórií a VŠMU.
"Festival bol úžasný, naozaj skvelý výber hier," vyjadrila sa Martina K., študentka Univerzity Konštantína Filozofa, čím sa postavila do opačnej pozície voči macedónskemu režisérovi, ktorý sa vyjadril, že: "predstavenia boli dobré, no nevidel som nič, čo by ma naozaj, absolútne strhlo." Naplnil sa teda zámer organizátorov, ktorí chceli z rovnice 3 x e = k, teda expresívnosť, estetickosť a emocialita vedúca ku katarzii, vyťažiť čo najviac?
Ak už nič iné, tak aspoň symbol Divadelnej Nitry 2003, zo zajaca odratá kožka, istotne zabezpečil dávku expresívne vyjadreného nesúhlasu zo strany ochranárov, ktorí tieto `ozdoby` rozvešané pred Divadlom Andreja Bagara a znázornené na každom plagáte festivalu zrejme považovali za krajne neestetické. Tlačová tajomníčka festivalu sa ku kauze v čase našej uzávierky nevedela vyjadriť. "Až dnes o 15.00 budú ľudia, ktorí spisovali petíciu rokovať s zástupcami Divadelnej Nitry."
Tohtoročný `Nitrafest` bol novátorský aj v ďalšej veci. To, čo bolo možné po minulé ročníky, a teda pre študentov vstup zadarmo, sa tento rok už nedalo. "Snažili sme sa uprednostniť hostesov, dobrovoľníkov, ktorých jedinou odmenou boli práve predstavenia zadarmo." Snaha uprednostniť dominovala aj v prípade študentiek, ktoré len aby zhliadli niektoré predstavenia zadarmo, merali cestu zo susedného Poľska. Ako je zrejmé, neúspešne.
"Festival bol veľmi úspešný, ak by som to mala hodnotiť podľa návštevnosti, tak bolo predaných 6000 lístkov len na hlavný program, čo je viac než po minulé roky...," zhodnotila podujatie pani Hudáková. Atmosféra sa tomuto festivalu nedá uprieť. Množstvo mladých ľudí, umelcov a študentov, ktorí každoročne prichádzajú, aby nasávali kyslík sveta divadla, sú prísľubom toho, že trinásty ročník bude ešte lepší.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.