včera vyhlásil, že naďalej budú presadzovať dorovnanie priamych platieb do výšky 55 percent priemeru Európskej únie. Koaličná rada sa v utorok dohodla, že po predchádzajúcom zvýšení zo 40 na 45 a potom na 50 percent už ďalej pridávať nebude.
SMK však nepriamo upozornila, že ak zostane požiadavka nesplnená, môže sa skomplikovať hlasovanie o štátnom rozpočte vo vláde. Podľa Csákyho môžu mať štyria zástupcovia SMK vo vláde pri hlasovaní o rozpočte na rok 2004 "veľmi rezervovaný postoj". "Predpokladám, že budú ďalšie rokovania, pretože potom bude táto téma v parlamente ešte citlivejšia," povedal Csáky.
Premiér Mikuláš Dzurinda po utorkovom rokovaní koaličnej rady hovoril o dohode, podľa ktorej poľnohospodári nedostanú viac ako 50 percent. "Premiér to povedal trochu zavádzajúco. My sme zopakovali, že 55 percent je pre nás priorita a za ňu budeme bojovať," reagoval včera predseda SMK Béla Bugár. Na otázku, či jeho strana zablokuje hlasovanie o rozpočte, povedal: "To predbiehate udalosti. Nič také sme nepovedali."
Zásadne proti návrhu SMK je ministerstvo financií, ktorého prioritou je udržať schodok štátneho rozpočtu na 3,9 percenta hrubého domáceho produktu. "Požiadavka na ďalšie zvyšovanie výdavkov, bez jasného pomenovania nových príjmov alebo návrhu na zníženie iných výdavkov, je nerealizovateľná," povedal hovorca ministerstva financií Peter Papanek.
Argument poľnohospodárov, že vyrovnanie priamych platieb do 50 percent zhorší schopnosť slovenských farmárov konkurovať zahraničným, pretože susedné štáty dorovnajú viac, spochybnil v utorok aj Dzurinda. Upozornil, že slovenskí poľnohospodári dostanú v roku 2004 viac o 45,4 percenta v porovnaní s rokom 2003. V Maďarsku dosiahne zvýšenie len 26 percent a v Slovinsku dokonca nulu.
Plánovaný deficit však neohrozuje len SMK. Líder ANO a čerstvý minister hospodárstva Pavol Rusko žiada viac peňazí na podporu investorov. Rusko spočítal, že na tento účel potrebuje ešte 750 miliónov korún. Oba návrhy by mala vláda vyriešiť už dnes, ak chce splniť svoj plán a predstaviť definitívny návrh štátneho rozpočtu.
Podľa pôvodného plánu sa vláda mala dohodnúť na rozpočte už dnes a hlasovať bude o týždeň neskôr. Cieľom ministerstva financií je, aby sa štát na budúci rok nezadlžil viac ako o 3,9 percenta hrubého domáceho produktu.
Autor: jj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.