stal trestný čin. Odvolaný riaditeľ NBÚ Mojžiš povedal, že ho predseda vlády Mikuláš Dzurinda začiatkom minulého roku žiadal, aby zmenil stanovisko úradu v kauze Govnet a o dva týždne neskôr mu istá firma sprostredkovane ponúkla za tú istú vec 150-miliónový úplatok.
Vyšetrovanie môže začať i skončiť tým, že ide o tvrdenie proti tvrdeniu. Aj takéto spory sa však dajú vyriešiť. Podľa riaditeľa Úradu špeciálneho prokurátora Jána Bernáta prokurátor v tom prípade odstúpi vec súdu, aby rozhodol. Na otázku, či musí sám byť presvedčený, že sa skutok stal, Bernát povedal: "Nesmie byť vyvrátené, že sa skutok nestal."
Súd by sa však v praxi nikdy nemal dostať do situácie, že by musel rozhodnúť iba medzi dvoma protichodnými tvrdeniami bez ďalších dôkazov. "Aj keď je predmetom sporu rozhovor medzi štyrmi očami, vyšetrovateľ vždy získava aj nepriame, či odvodené dôkazy. Tie sú si pritom rovné a súd ich vyhodnocuje súhrnne s ostatnými," tvrdí vedúci katedry trestného práva na Právnickej fakulte Univerzity Komenského Vladimír Čečot. "Jeden z účastníkov rozhovoru medzi štyrmi očami vyjde z tohto kruhu a povie priateľovi, s kým sa rozprával a o čom. To je nepriamy dôkaz, ale stále je to dôkaz," povedal. Ako dôkaz v takýchto prípadoch sa využívajú rôzne písomnosti, výpovede svedkov, ale aj odposluch. Súd vždy zisťuje, či boli dôkazy získané zákonnou cestou.
V prípade Mojžišových výrokov sa bude postupovať podobne. Vypočujú všetkých ľudí, ktorým Mojžiš o stretnutí hovoril aj tých, ktorí môžu potvrdiť, že sa stretnutie v ten deň uskutočnilo.
Podľa psychológa, ktorý si neželá byť menovaný, ľudia vidia, že premiér nie je vo svojej koži. "Začal byť nepresvedčivý, mal neprirodzenú gestikuláciu a mimiku tváre."
Dzurinda si nespomína, že by mal s Mojžišom osobný rozhovor. Stretnutie na NBÚ, kde sa hovorilo o rozpočte, sa uskutočnilo 21. januára 2003. Premiér naň prišiel so svojou delegáciou, prítomní na rokovaní boli okrem Mojžiša aj ďalší členovia vedenia NBÚ. "Pamätám si, že pán Mojžiš bol prizývaný na rokovania vlády k tejto téme, ale na žiadny osobný rozhovor si nespomínam. Na rade je pán Mojžiš, ak bol účastníkom korupčného správania, ešte aj dnes by mal navštíviť príslušné orgány," povedal v nedeľu Dzurinda.
Premiér si ale po skončení oficiálneho rokovania mal vyžiadať rokovanie medzi štyrmi očami, svedkami boli podľa našich zdrojov aj ostatní účastníci oficiálneho rokovania. "Nepamätám sa," povedal hovorca vlády Zenon Mikle, ktorý bol tiež na rokovaní. Okrem neho tam bol za Úrad vlády napríklad aj Miroslav Wlachovský, ktorý teraz pôsobí na našej ambasáde v USA. Ani ten si na toto stretnutie nespomínal.
Riaditeľ kancelárie NBÚ Juraj Puchý bol tiež na rokovaní a tvrdí, že premiér si súkromné rokovanie vyžiadal. Potvrdil to aj ďalší prítomný šéf sekcie v NBÚ.
Dzurinda minulý týždeň dočasne poveril riadením úradu šéfa sekcie legislatívy Mateja Sudora. Po oficiálnej časti si tiež vyžiadal rozhovor medzi štyrmi očami, ktorý trval niekoľko minút.
Autor: mož/pat
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.