Zdokonaľujú sa v dizajne a vo vybavení rôznymi funkciami, aby bola práca s nimi čo najjednoduchšia a vyžadovala čím menej námahy. Príkladom môže byť vŕtačka, ktorá sa z pôvodného masívneho náradia s jednoduchým motorom postupne zdokonaľovala do dnešných rozmanitých podôb, keď aj amatéri disponujú strojmi s plynulou reguláciou otáčok, prepínaním na pravý a ľavý chod, príklep je samozrejmosťou. Náradie je stále ľahšie a pritom výkonnejšie, vybavené elektronikou, rôznymi doplnkami, dôraz sa kladie na bezpečnosť vďaka rôznym poistkám a brzdám.
Zdá sa však, že sme na prahu ďalšej revolučnej zmeny, ktorá sa vo vývoji postupne prejavuje. Aj keď to populáciu zďaleka nepostihne tak ako v komunikačnej sfére "odstrihnutie" mobilných telefónov od pevnej linky, predsa tu isté paralely sú.
Akoby sa súčasný človek snažil ujsť od civilizácie a hľadal pocit slobody kdesi na vidieku, no pritom sa nechce vzdať technických vymožeností, ktoré mu uľahčujú prácu. Možno to o niekoľko rokov čaká aj kuchynské spotrebiče, keď začnú ľudia vo väčšej miere hľadať relax v chalupách či kempoch ďalej od vymožeností elektrickej siete, rozhodne sa tento trend začína prejavovať v sortimente elektrického ručného náradia.
Ale sú aj iné dôvody pre akumulátor.
Pri práci s elektrickým ručným náradím sa často stáva, že samotná sieťová šnúra prekáža, resp. je príliš krátka na to, aby mohla byť práca uskutočnená, a preto je potrebné hľadať predlžovací kábel, ktorý nemusí byť vždy poruke.
Práve to bol jeden z hlavných dôvodov, prečo sa v posledných rokoch popri klasickom elektrickom ručnom náradí čoraz viac presadzuje akumulátorové ručné náradie.
Výhody tohoto typu náradia pre užívateľa sú zjavné už na prvý pohľad:
- umožňuje vykonávať prácu aj na miestach, kde nie je priamy prístup k zdroju elektrickej energie
- umožňuje voľnosť pohybu bez nutnosti predlžovacích káblov
- ponúka možnosť prenesenia práce mimo domu a chráni tak naše obydlie pred zbytočným zaprášením, resp. iným znečistením
- odstraňuje nebezpečenstvo preseknutia, resp. zakopnutia o sieťovú šnúru
Najrozšírenejším typom akumulátorového náradia sú akumulátorové skrutkovače a vŕtačky. Už dlhé roky sa nachádzajú v ponuke všetkých renomovaných výrobcov elektrického ručného náradia a sú neustále modernizované a zdokonaľované.
Úplnou novinkou sú akumulátorové priamočiare a okružné píly s možnosťou použitia jedného akumulátora s nabíjačkou pre viaceré druhy náradia.
Pritom tieto píly sú porovnateľné svojím výkonom s klasickými káblovými.
Ale vývoj ide ešte ďalej a napríklad firma Bosch predstavila, zatiaľ len pre profesionálov, aj akumulátorový hoblík, uhlovú brúsku, dokonca veľku kapovaciu a pokosovú pílu a masívne vŕtacie kladivo!
Počkajme si, čo prinesie budúcnosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.