umiestnená práčka, prípadne na sušenie bielizne alebo odloženie šatstva na pranie. Sú to všetko veľmi špecifické funkcie z hľadiska bývania, a preto návrh a riešenie hygienických miestností v dome či byte by mal byť výsledkom spoločného úsilia architekta, projektanta zdravotnotechnických inštalácií a stavebníka. Počet, veľkosť a vybavenie kúpeľne závisia od počtu užívateľov a veľkosti bytu. Už v dvojizbových bytoch by mala byť kúpeľňa oddelená od WC. WC by malo mať samostatné umývadlo. V kúpeľni by nemala chýbať klasická vaňa. V ostatnom čase veľmi moderná rohová vaňa by mala byť vaňou v druhej kúpeľni. Jediná kúpeľňa v byte či dome by mala byť prístupná z komunikačného priestoru. Druhú kúpeľňu je vhodné zriadiť v štvor a viac-izbových bytoch, resp. na druhom obytnom podlaží, mala by byť v blízkosti spální. Vzhľadom na skutočnosť, že je sprchovanie najhygienickejšou formou očisty a pritom je úspornejšie ako kúpanie sa vo vani z hľadiska spotreby vody a tepla, v kúpeľni by nemal chýbať sprchovací kút, resp. by mal nahradzovať vaňu v druhej kúpeľni. Vhodným zariadením je aj bidet. Pokiaľ architekt predpokladá v jednej kúpeľni WC misu a bidet, je dobré vedieť, že existujú aj kombinované zariadenia s dvoma funkciami. Ušetrí sa tým miesto a náklady stavebníka.
Projektanti by nemali zabúdať, že potrubné rozvody by sa nemali viesť v obvodových stenách a ani v tenkých (150 mm) priečkach susediacich s obytnými miestnosťami. Riešením sú predstenové systémy, do ktorých sa uložia potrubné vedenia a obložia sa dlaždicami.
Z hľadiska umiestnenia by sa hygienické priestory mali umiestniť na severnej, prípadne severo-východnej strane, v blízkosti kotla ÚK a podľa možnosti aj vodovodnej a kanalizačnej prípojky. Hygienické priestory by mali byť vykurované (vhodné je podlahové vykurovanie prípadne aj kúpeľňové rebríky s kombinovaným teplovodným ohrevom a elektrickou ohrevnou vložkou). Optimálne umiestnenie vykurovacieho telesa je pod oknom. Ak to nie je možné, môžeme ho umiestniť aj z bočnej strany vane. Kúpeľňa a WC by mali byť dobre vetrané, najlepšie oknami a zároveň odsávacími ventilátormi.
Povrchy stien a podlahy by mali byť ľahko čistiteľné, najlepšie obložené keramickou dlažbou (steny len do určitej výšky 2,2 až 2,5 m). Podlaha by mala byť nešmykľavá.
(Tieto zásady platia pre ideálne podmienky, preto ich vnímajte skôr v teoretickej rovine. Ako vieme, prax býva iná a musíme improvizovať v priestoroch, ktoré máme k dispozícii. Ale to je práve priestor pre domáceho majstra - pozn. red.)
Spracované podľa www.e-filip.sk
Autor: mnk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.