do 31. 5. 1953. Táto štátovka je z výtvarného hľadiska trošku netypická. Lícna strana je čierna, na rube dominuje modrá, červená a gilošová ružica, ktorej stred vypĺňa číslo "100". Stokorunová bankovka je typickým príkladom, že platidlo nemusí byt' vždy rovnako farebne ladené. Má šesťmiestny číslovač umiestnený na lícnej strane. Na obrázku ste už určite zaregistrovali podpis Dr. Vavra Šrobára, ktorý bol v tom čase ministrom financií. Stokoruna je chránená priebežnou vodotlačou typu dlaždice. Časť štátoviek vytlačila TP NBČS Praha. Spoločnosť V. Neubert a synovia Praha dodala platidlá série "N". Pri menovej reforme práve tieto bankovky dali do obehu ako prvé. Pravdepodobne preto sa séria "N" vyskytuje menej často ako ostatné.
Všimli ste si hlavu dievčaťa v elipsovitom medailóne? Ide o pôvodne pripravovaný portrét symbolickej "Mladej republiky". Autorom ryteckých prác bol Jindra Schmidt, ktorého v našom seriáli mnohokrát spomíname. Švabinského Republika sa v pôvodnej podobe s frygickou čiapkou objavila na stokorunovej štátovke. V pozmenenej podobe, bez frygickej čiapky sme sa s ňou už stretli na protektorátnej päťdesiatkorune.
Autor výtvarného návrhu portrétu Max Švabinský patrí medzi významných grafikov a maliarov nedávnej minulosti. Študoval na Akadémii výtvarných umení v Prahe n Maximiliáia Pirnera a Júliusa Mařáka, kde sa na odbore grafiky v roku 1927 stal profesorom. Všetky Švabinského návrhy svedčia o majstrovej šikovnosti. Jeho kresby boli výbornými predlohami aj pre rytcov. Vďaka tomu, že si Švabinský väčšinou vyberal tých najlepších spolupracovníkov, jeho bankovky dosahovali vysokú profesionálnu úroveň nielen po umeleckej, ale aj po ryteckej stránke.
Foto k článku: autor
Autor: Ing. Lórant KULÍK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.