Prijatím kresťanstva bolo pohanské uctievanie stromov zrušené, kultové miesta pretvárané v zmysle nového náboženstva.
Mnohé stromy sa začali spájať s kresťanskou vierou. Ježiš Kristus zomrel na kríži, ktorý bol z dreva olivovníka. Vie sa o štyroch úlomkoch kríža, uchovávaných v kostoloch Santa Croce v Ríme, vo florentskom dóme Santa Maria del Fiore, v katedrále v Pise a v parížskej katedrále Notre-dame, ktoré boli mikroskopicky preskúmané. Všetky pochádzajú z olivovníka. Iné zdroje hovoria, že kríž bol vyrobený z dreva osiky. Na osike sa obesil zradný Judáš, ktorý zaprel Ježiša, preto je jej chvenie dôsledkom jeho podlej zrady. Podľa ľudovej legendy Panna Mária našla útočisko pri búrke pod lieskou, preto do nej neudrie blesk.
Niektorí z prvých kresťanských mučeníkov našli svoju smrť pri stromoch. Príkladom je svätý Sebastián, ktorý bol priviazaný k dubu pri svojej mučeníckej smrti. V dutých stromoch žili mnohí pustovníci, ako sv. Bavo, sv. Gerlach, či sv. Svorad. Strom vyrastajúci z palice sa objavuje ako atribút v ruke sv. Krištofa. Sv. Donát sa zobrazuje so stromom zasiahnutým bleskom.
S dutinami stromov je späté nájdenie milostivých obrazov a sôch. Uvádzajú to legendy z mnohých pútnych miest. Povesť zo známeho slovenského pútneho miesta Mariánky hovorí, že sošku Panny Márie ukryl v dutine stromu pred nebezpečím istý pustovník. S korunami stromov sa spája zjavenie Panny Márie. Podľa rozprávania z pútneho miesta Obišovce, niesli ľudia obraz Panny Márie na voze, ten sa s koňmi na istom mieste zastavil a nepohol sa ďalej. Preto zavesili vzácny obraz na najbližšiu lipu, ku ktorej po čase prichádzali veriaci a modlili sa pod obrazom. Pri odchode domov si odlomili zo stromu vetvičku, lebo jej pripisovali ochrannú moc. I legenda, vzťahujúca sa na pútne miesto svätej Anny pri Rudníku, spomína existenciu milostivého obrazu, ktorý našli pastieri oviec na dube. Mariánske zjavenie na Levočskej hore sa spája s mohutným stromom duba, na ktorom sa pastierom zjavila Panna Mária vo svätožiare. Stromy, na ktorých boli zavesené obrazy Panny Márie, sa stali nositeľmi kresťanskej viery. Začali sa pri nich konať pobožnosti a stavať kresťanské svätyne. Tešia sa posvätnej úcte dodnes. Nájdeme na nich pripevnené veľké ružence z klokočových plodov, najrozmanitejšie sväté obrázky, ďakovné tabuľky, krížiky s korpusom, menšie devocionálie, umelé i čerstvé kvety.
PhDr. Klaudia BUGANOVÁ, Východoslovenské múzeum Košice
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.