diskusia bola nielen obsiahla, ale aj konkrétna a konštruktívna," povedal premiér po skončení výboru.
Predseda výboru Viliam Soboňa z HZDS povedal, že mu je po rokovaní výboru veľa vecí jasnejších. Člen výboru Jozef Miklušičák z KDH povedal, že na výbore sa nič nové nedozvedel: "Jediné, čo bolo zvláštne bol súzvuk medzi premiérom a predsedom výboru."
Premiér sa s poslancami dohodol, že v najbližších dňoch zvolá Bezpečnostnú radu a zúčastnia sa jej všetky bezpečnostné zložky. Rada sa bude zaoberať aj nelegálnym odpočúvaním a tým, ako mu zabrániť. "Nemôže dôjsť k zneužívaniu tejto činnosti spravodajských služieb. Riaditeľ SIS mi poslal technickú štúdiu, je tam niekoľko alternatív," povedal Dzurinda.
Výbor tiež Dzurindovi odporučil, aby vláda čo najskôr do parlamentu predložila novelu zákona o ochrane utajovaných skutočností a aby riaditeľ SIS Ladislav Pittner vystúpil na konci roka pred poslancami s opatreniami, ktoré v SIS prijal.
SIS najnovšie čelí podozreniu, že jej ľudia v auguste kontaktovali Vojenské obranné spravodajstvo a chceli informácie o Jánovi Mojžišovi a jemu blízkych ľuďoch, s odôvodnením, že v septembri má byť odvolaný z funkcie. Vedenie SIS tvrdí, že o tom nevedelo, inšpekcia SIS vec vyšetruje.
Riaditeľ SIS Ladislav Pittner má stále premiérovu dôveru. "Je to čestný charakterný muž a je profesionál na svojom mieste," povedal Dzurinda. Informáciu o požiadavke SIS na vojenskú rozviedku dostali tri parlamentné výbory, informoval ich vtedajší minister obrany Ivan Šimko. Premiér sa posťažoval, že on ako predseda Bezpečnostnej rady takúto informáciu nedostal. "SIS a jej riaditeľ sa správali štandardne a v súlade so zákonmi. Už niekoľko mesiacov čelíme tomu, čo by sa dalo nazvať mediálna hra alebo dezinformácie," povedal Dzurinda.
Dzurinda zopakoval, že nevidel informáciu z bezpečnostného spisu Jána Mojžiša a poslancom je to dnes vraj "absolútne jasné". Kontrolóri z NBÚ už na Úrade vlády videli, aký dokument Dzurinda od SIS dostal. K výsledkom kontroly sa Národný bezpečnostný úrad vyjadrí v pondelok.
Na otázku, či premiér doplnil konkrétnosti, Mikušičák odpovedal: "Nič. Všetko bolo o tom, že skupinku mal v hlave už dávnejšie." Stretnutie výboru bolo podľa neho zbytočné. Miklušičák si tiež myslí, že výbor všetky podozrenia v SIS vyšetruje pomaly.
Podľa Soboňu nie je normálne, že zo SIS unikajú informácie. "Niečo je tam zanedbané, sú tam nejaké chyby." Nechcel odpovedať na otázku, či SIS podľa neho neporušila zákon. Na otázku, či výbor pôjde na hĺbkovú kontrolu do SIS, ako to odporúčal napríklad predseda SMK Béla Bugár, odpovedal: "Áno pôjdeme, ale musíme doplniť naše sedenia s ostatnými, ktorí sú do týchto prípadov zainteresovaní."
Na výbore bolo včera len sedem poslancov, najbližšie zasadne o dva týždne. Na rokovanie pozve hlavného vojenského prokurátora Dobroslava Trnku, ktorý bude vysvetľovať, či sa v SIS naozaj nelegálne odpočúvalo. Potom chce výbor pozvať ešte generálneho prokurátora a riaditeľa SIS.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.