otočení tejto strany.
1. Píše sa rok 1876. Takmer osemtisíc Indiánov , ktorých chcel náčelník Sediaci býk vyviesť z vyhradenej rezervácie Standing Rock sa pripravilo na boj pri riečke Little Big Horn (štát Montana). Ide o pamätnú bitku z 25.6.1876, ktorú na celej čiare vyhrali Indiáni. Pri rieke sa odohral naozajstný masaker. Časť 7. kavalérie bola porazená do "posledného muža". Jediný, kto prežil, bol kôň. Keď na bojisko dorazili vojaci generála Terryho a plukovníka Gibbona, našli už len oskalpované telá. Ako sa volal generál, ktorý vojakov nepremyslene viedol a sám v tejto bitke padol?
a) Sherman
b) Custer
c) Grand
2. Moreplavec na podobizni sa pokúsil nájsť severnú cestu z Amsterdamu do Indie. Prvá výprava bola poznačená neúspechom, ale druhá prispela k objaveniu Medvedieho ostrova a ostrovov Špicbergy. Snažil sa dostať až k brehom Novej zeme, ale loď uviazla medzi ľadovými kryhami. Počas výpravy ochorel a v r. 1597 zomrel. Počas výprav meral hĺbku mora, robil celoročné meteorologické záznamy. Je po ňom pomenované more a ostrov, ktorý leží v tomto mori.
a) Henry Hudson
b) Vitus Jonassen Bering
c) Willem Barents
3. Sestry Brontëove žili v prvej polovici 19. storočia, keď sa miesto ženy v spoločnosti obmedzovalo na práce v domácnosti. Tieto tri sestry sa však venovali intelektuálnej činnosti, boli vzdelané a všetky tri boli literárne činné. Ich romány boli drsné, realistické a opisovali bez obalu vtedajšiu spoločnosť. Ktorá zo sestier Brontëových napísala román Jana Eyrová?
a) Emily
b) Charllota
c) Anne
4. Prvá atómová bomba bola pripravená na vypustenie 31. júla 1945, keď bola definitívne zostavená dohromady technikmi na ostrove Tinian v Pacifiku - podľa slov jedného z technikov vyzerala "ako predĺžená nádoba na odpadky s plutvami". Hirošima bola vybraná hlavne preto, že podľa správ rozviedky sa v nej nenachádzal žiadny zajatecký tábor spojeneckých vojakov.
Let bol naplánovaný na 6. augusta a veliteľom prvého bombardéru s jadrovou bombou na palube sa stal plukovník Paul W. Tibbets. Jeho lietadlo Boeing B-29-45-MO bolo deň predtým pomenované po Tibbetsovej matke: Enola Gay. Ako pomenovali bombu?
a) Kill Bill
b) Little Boy
c) Funny Girl
5. V Tichom oceáne, ďaleko od pevniny je súostrovie Galapágy. V 17. a 18. storočí ich využívali najviac piráti a rôzni moreplavci. Do r. 1832 nepatrili ostrovy nikomu. V r. 1835 tu prírodovedec Charles Darwin priplával na výskumnej lodi Beagle a strávil tu šesť týždňov pozorovaním živočíchov. Výsledkom bola práca O pôvode druhov, ktorá vychádzala z teórie prirodzeného vývoja. Ktorej krajine patrí súostrovie dnes?
a) Veľkej Británii
b) Čile
c) Ekvádoru
6. Azda najznámejším tunelom v Alpách je Gotthardský. Jeho celková dĺžka je takmer 17 km, má prejazdnosť 1 800 osobných vozidiel za hodinu. Železničná časť tunela bola vybudovaná už v rokoch 1872 - 1882. Kedy postavili cestný tunel?
a) 1920 - 1930
b) 1950 - 1960
c) 1970 - 1980
7. Mravčiar veľký (Myrmecophaga jubata), bezzubý cicavec s dlhým lepkavým jazykom, ktorým chytá termity a mravce meria skoro 2,5 m, ale asi polovicu dĺžky tvorí huňatý chvost. Na predných nohách má silné zakrivené pazúry, ktorými otváva tvrdé kopy, vybudované tropickými termitmi. Potravu vyhľadáva v noci, cez deň spí skútený do kĺbka, prikrytý huňatým chvostom. Na ktorom kontinente ho nájdeme?
a) Južná Amerika
b) Ázia
c) Afrika
Autor: mnk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.