majstrovaniu nelipnú, aby začali zháňať vhodné dosky. Nie je jednoduchšie a lacnejšie riešenie než regál či polica. vo vhodnom výklenku v byte, garáži, pivnici, komore, ale aj na chate, chalupe alebo v stodole. Aj jednoduchá polica nad dverami urobí dobrú službu - trebárs len na zimné uskladnenie kufrov, stanov. V lete zas naopak, svoje miesto tam nájdu sánky, lyže, zimná obuv.
Pri voľbe vhodného materiálu je dobré vedieť, čo ktorý unesie, aby nedochádzalo k nepríjemným prekvapeniam. Priemerná polica má šírku asi 25 cm a pôsobí na ňu zaťaženie, ktoré rozlišujeme podľa pôsobenia sily na bežný decimeter. Za malé zaťaženie považujeme silu do 1,5 kp, stredné je do 3 kp a od 3 do 6 kp hovoríme o veľkom zaťažení. To je napríklad knižnica, regály s kompótmi a pod. Hrúbku a najväčšie prípustné rozpätie políc uvádzame v tabuľke. Pravda, sú to údaje informačné, v praxi ich treba upraviť podľa konkrétnej situácie.
MateriálHrúbka (cm) rozpätie (cm)
Dosky z mäkkého dreva1,650
2,290
2,8105
Latovka (v smere latiek)1,245
Preglejka1,980
2,5100
Dyhovaná drevotrieska1,240
1,960
2,575
Najúnosnejším materiálom sú spravidla masívne dosky. Drevotrieskové dosky - ako je vidno aj z tabuľky - sa príliš nehodia, pretože sa ohýnajú. Ich nosnosť je lepšia, ak sú obojstranne dyhované, tiež ich môžeme spevniť lištami, ktoré prilepíme na ich dlhšie strany.
Na police v byte môžeme použiť aj hrubšie sklo. S hrúbkou 6 mm sa hodí do rozpätia okolo 100 cm, pravda, pri malom zaťažení, teda drobné dekoračné predmety.
Z hľadiska konštrukcie delíme police podľa spôsobu zavesenia na niekoľko typov:
- mostíkové
Dosky políc tvoria premostenie medzi dvoma pevnými stenami alebo doskami.
- rebríkové
Dosky spočívajú koncami na stojanoch v tvare rebríka.
- konzolové
Police sú podopreté na jednostranných konzolách upevnených na zadnej stene alebo stĺpiku.
Vo všetkých prípadoch môžu byť police pevné alebo rozoberateľné. pre aký typ sa rozhodneme záleží od viacerých okolností. Jedno kritérium je estetické, teda vzhľad police, druhým je nosnosť daného riešenia, teda účel, na ktorý bude polica slúžiť. Treba rátať aj s faktom, že doska, ktorá má podpery v krajných pätinách police, teda rozpätie podpier tvorí 3/5 celkovej dĺžky, bude mať pri rovnakom zaťažení päťnásobnú nosnosť, ako by mala pri zaťažení na koncoch.
Aj zdanlivo jednoduchá záležitosť, akou je zhotovenie police si vyžaduje presnosť, pretože nerovnomerné rozloženie podperných kolíkov alebo iných podpier spôsobí, že sa police kývu a krivú policu odhalí aj necvičené oko.
Nabudúce si ukážeme niekoľko druhov konštrukcií, ktoré v bežných podmienkach môžeme realizovať:
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.