mrakodrapov, informovala oficiálna čínska tlačová agentúra Sinchua.
Až 3000 budov v meste s 18 a viac poschodiami zhoršilo vážny problém klesania pôdy, zapríčinený nadmerným čerpaním spodnej vody, citovala agentúra Sinchua štúdiu šanghajského geologického výskumného inštitútu. Kvôli veľkej hmotnosti budov niektoré časti mesta klesli za minulý rok až o tri centimetre.
Mrakodrapy tiež spôsobujú problémy s prúdením vetrov a zhoršujú prostredie v preplnenom meste s 15 miliónmi obyvateľov. Veľa moderných miest má problémy so silnými vetrami, keď veľký počet vysokých budov spôsobuje takzvaný tunelový efekt.
Mestskí plánovači rozvoja Šanghaja majú v úmysle navrhnúť nové pravidlá, ktoré budú počítať s väčším počtom parkov a ďalších verejných priestranstiev a zabránia stavbe mrakodrapov, citovala Sinchua hovorcu radnice Ťiang Lan. Ďalšie detaily projektu nie sú známe.
Najstaršie šanghajské mrakodrapy pochádzajú z 30. rokov minulého storočia. Stavebný boom však v meste prepukol v 90. rokoch, počas ktorého staré nízke budovy nahradzovali vysoké obytné a kancelárske bloky. V meste je viac ako 100 mrakodrapov s výškou viac ako 100 metrov, vrátane najvyššej budovy v Číne - 88-poschodovej veže Ťin-mao.
Mäkká pôda z naplavenín a zlý priebeh stavebných prác boli pravdepodobnou príčinou júlového zrútenia tunela pre chodcov. Jeho stavba bola súčasťou plánov novej stanice metra v šanghajskej štvrti Pund. Počas stavebných prác sa zrútila aj časť osemposchodovej budovy. Pri nehode nebol nikto zranený. Závery následného vyšetrovania však vyzývajú na prijatie prísnejších pravidiel v stavebníctve.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.