veľkosklady, do nich cez hranice. Existujú indície, že veľa tovaru sa na Blšák dostane nelegálnym spôsobom. Podľa riaditeľa Colného úradu JUDr. Jozefa Pavlovského, "sa za nelegálny tovar považuje nielen nezákonne dovezený, to znamená nepredložený na colnú kontrolu, ale ide i o tovar, kde z pohľadu ochrany práv duševného vlastníctva niekto parazituje na ochrannej známke a na predaj tak ponúka tovar renomovaných značiek formou napodobenín alebo falzifikátov."
Vykonáva Colná správa na Blšáku kontroly?
"V tejto časti colného územia vykonávame colný dohľad, zdôrazňujem, vo zvýšenej miere. Colný úrad vykonáva colný dohľad, samozrejme, i na Blšáku, dôkazom toho je kvantifikácia cez ukazovateľ počtu kontrol a ich výsledku. Za obdobie rokov 2000 až 2003 vykonal Colný úrad celkom 74 kontrol, pričom hodnota zaisteného a odňatého tovaru predstavuje 6,1 milióna korún. Úplne na rovinu uvádzam, že veľké objemy tovarov sa neocitli na pultoch, či v stánkoch umiestnených na Blšáku. Pôsobíme v "zázemí", tam, kde začínajú prepravné trasy. Nie je zriedkavosťou, že potenciálni porušovatelia alebo ich spolupracovníci sa k tovaru, ktorý nás zaujíma, prestanú hlásiť, ba až zbabelo tovar opúšťajú. Ich vysvetlenia k pôvodu tovaru alebo vlastníctva tovaru sú na pobavenie."
Ako sa dostáva nelegálny tovar cez hranice?
"Tak, ako nie každá cesta je rovná, tak ani tovar zahraničnej proveniencie sa na naše územie nedováža vždy v súlade s právnymi predpismi. Práve tovar, ktorý je orientovaný na takýto predaj, môže mať i takúto históriu. Sú známe prípady dovozu iných objemov, než dovozca deklaroval v colných vyhláseniach, v iných prípadoch sa tovar doviezol v konštrukčných dutinách dopravných prostriedkov, tovar dovážaný často v bezcolnom limite sa po istom čase naakumuloval do veľkých počtov, čo spätne kvalifikujeme ako nezákonný dovoz. Žiaľ, vyskytli sa i prípady participácie jednotlivcov z radov colnej správy. Akcia 'Východ slnka' dokázala odhaliť niektorých aktérov. Košickí colníci v takýchto kšeftoch neleteli, veľké množstvá mali cieľovú destináciu Bratislava a západné Slovensko. V tomto regióne je vybudovaných veľa veľkoskladov, z ktorých sa tovar distribuuje do obchodných sietí, spravidla stánkového charakteru po celom Slovensku."
Ako sa dá zabrániť pašovaniu tovaru?
"Cielenými kontrolami, nie však partikulárnymi, ale vzájomnou súčinnosťou viacerých orgánov štátnej správy. Colná správa taktiež prijala rigoróznejší postup. Po opatreniach do vlastných radov zvýšila dôraz na určovanie colnej hodnoty dovážaného textilného tovaru, zaujímavé je, že dovozcovia akceptujú a rešpektujú naše postupy. Znamená to, že tieto kroky majú pozitívny dopad i pre príjmovú skladbu štátneho rozpočtu."
Ako to bude s ázijským tovarom po vstupe do EÚ?
"Naše analýzy a prognózy nasvedčujú, že ešte pár mesiacov sa bude tovar z Ázie dovážať vo zvýšenom množstve. Po vstupe do EÚ, keď slovenskí colníci už budú obhajovať ekonomické záujmy - popri našich aj spoločenstva, dovoz klesne. Vďaka obchodno-politickým opatreniam v podobe sadzobných a nesadzobných opatrení sa sprísni režim a zvýrazní zvýšená ochrana slovenských a európskych producentov. Takže súčasným pomerom čoskoro asi odzvoní."
Autor: ss
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.