elektroniku, textil či drogériu. Najväčšej návštevnosti sa tešil pred vznikom prvého hypermarketu Tesco. Vysoké obraty vtedy evidovali najmä obchodníci s cigaretami a alkoholom. Do priestoru, ktorý bol veľkoskladom a maloobchodom zároveň mierili kamióny zo všetkých kútov Európy. Tovar šiel mimoriadne na odbyt, dnes sa presunul do obchodných reťazcov.
"Nie je to to, čo bývalo, obchody tu zničili oba hypertmarkety (Optima a Cassovia), ktoré sa tu postavili. Ľudia chodia nakupovať tam, pretože robia akcie. Sem chodia ľudia iba z akejsi zotrvačnosti," rozhovorila sa jedna z predavačiek v strednom veku, zamestnaná na Blšáku niekoľko rokov. "Tržby sú slabé, platy mizerné, ale keď nie je robota, musíte brať čo vám dajú, dnes sa nedá ináč. Obchody tu zničili," ťažká si žena s kávičkou a cigaretkou v ruke. Tovar, ktorý ponúka, chváli ako kvalitný, no kabelky a tašky z tvrdej a lesklej kože evidentne majú ďaleko ku kvalite. Vo vedľajšom stánku sa predávajú topánky, ktoré nesú značku svetovej kvality NIKE, tie pravé však pripomínajú naozaj iba z diaľky.
Na priestranstve kde je Blšák je vždy rušno. Dominantu tvorí akýsi obchodný dom, poskladaný z unimobuniek. Nechýba občerstvenie, hamburgery, hot dog, klobásky a reštaurácia. Fullservis dopĺňa kaviareň, i bufet s občerstvením. Kolorit dopĺňa ovocie, zelenina s veľkým výberom, ale cenami, aké nájdu Košičania vo všetkych hypermarketoch. Medzi stánkami stoja muži s tučnými peňaženkami, ktorí sa živia zrejme už pomaly vyhynutým zamestnaním. V strede námestia sa predáva striebro a bižutéria. Najnavštevovanejším obchodm je zrejme CD predajňa s dobrým výberom a cenami. V uličkách sa striedajú stánky s textilom, obuvou, koženými vecami a elektronikou. Tovar sa však v jednotlivých uličkách opakuje, pričom ceny sú viac-menej rovnaké. Striktnú cenovú politiku dodržujú najmä vietnamskí predajcovia elektroniky, o zľave nemôže byť ani reči. Na otázku, či sa to či ono dá zľavniť, odpovedá: "Nie, nedá sa..." a opakuje cenu.
Klasický blší trh sa nachádza v zadnej časti, kde je možné kúpiť naozaj všetko, cez obnosené šatstvo, vodovodné batérie, staré MC kazety, okuliare alebo knihy z minulej éry. Ceny sú rôznorodé, zjednávať sa však dá. Pokúsili sme sa kúpiť stierač na starú emebéčku. Dvaja predavači ho "dávali" za 30 korún, okrem toho mali aj rôzne komponentny, najmä do VAZ-u. "Je to dobrý stierač, keď chcete, dám ho za 25 korún," presviedčal nás jeden z mužov bez toho, aby sme si stierač prezreli. Po chvíľke zjednávania napokon boli muži ochotní streliť stierač za 10 korún.
Kriminalita
Lokalita Blšáku je semenišťom vreckárov a všakovakých kriminálnych típkov. Podľa infomácie riaditeľa odboru kriminálnej policíe Petra Havaja, najväčšie problémy majú kriminalisti s vlámačkami. "Nielen pri objasňovaní trestnej činnosti, no najmä s dokumentáciou škody. Predajcovia nemajú tovar podložený papiermi, chcú síce nahlásiť škodu, ale nevedia ju zdokladovať. Niektorí to vedia a hlásia iba tovar zaevidovaný v účtovníctve. Pravda, tovar, ktorý má zvláštny plôvod my neskúmame, na to sú opravnené colné orgány, ktoré môžu vykonať previerku bez povolenia prokurátora. My vieme zakročiť iba ak ide o trestnú činnosť, s povolením prokuratúry."
Nedávno kriminalisti urobili raziu v spomínenej CD predajni. Podľa informácie riaditeľa Okresného riaditeľstva PZ Košice II Juraja Bukuša je prípad v štádiu šetrenia. "Zaistené CD nosiče sú predmetom skúmania znalca, nevieme, či dochádza k nejakej trestnej činnosti, preto nemôžem k prípadu zaujať relevantné stanovisko," hovorí J. Bukuš.
Vreckári - postrach Blšáku
Na Blšáku funguje strážna bezpečnostná služba. Jej členovia prezrádzajú, že "najväčším problém Blšáku sú vreckári". Takmer každý deň evidujú prípad okradnutého návštevníka. Nikedy sem príde aj desať-dvadsať zlodejov a nielen z Košíc, ale aj z Prešova. Keď majú vreckári takúto akciu, nakupujúci nie sú v bezpečí. Zlodeji neodídu bez nejakej odmeny.
Správcom trhu je Stanislav Majza, ktorý slová esbéeskárov potvrzuje. "Je to veľký problém, s tým si však musí dať rady polícia. Osvedčeným spôsobom ako okrádať, je natiahnúť sieťku na ruku, a takto nenápadne vniknúť do tašky."
Domino efekt - účinná prevencia pred štátnou kontrolou
Čo sa týka policajných razií, dochádza často k únikom informácií a následnému tzv. domino efektu, čo znamená, že ak sa zjaví na Blšáku nejaká kontrola, či polície, colnice, SOI-ky, inšpektorátu práce, niektoré butiky sa zavrú, z niektorých sa zbalia predavči.
Ak inšpektori práce začnú kontrolovať stánky, ostatné sa automaticky zatvárajú. "Predajcovia sa o našej prítomnosti informujú prostredníctvom mobilov. Ak sa stánky nezatvoria, z predavačov sa stávajú kupujúci a v prevádzkach ostávajú majitelia, spravidla čínskej či vietnamskej národnosti. Mareniu kontroly predchádzame výberom dvoch či troch prevádzok, ktoré skontrolujeme, celoplošná kontrola nie je možná," uviedol vedúci kontroly Národného inšpektorátu práce Mgr. Lipták.
Ako ďalej uviedol, "zamestnávateľ dostane finančnú pokutu od 200-tisíc až do milióna korún. Osoba, ktorá pracovala bez zmluvy je sankcionovaná tiež. Totiž inšpektorát práce vyrozumie o výsledku kontroly príslušný úrad práce, daňový úrad a odbor sociálnych vecí krajského úradu. Takýto pracovník pocíti finančnú sankciu na sociálnej dávke."
Dodáva, že problém Blšáku však nie je jediný, "na úrade evidujeme nesmierne množstvo podnetov a sťažností v rámci celého Košického kraja, preto nemôžeme sústreďovať pozornosť iba na túto lokalitu".
Autor: ss
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.