Stále nedocenené strukoviny
Strukoviny sú dnes hlavnou potravinou pre arabské krajiny, Indiu a balkánske národy, avšak ani nie tak dávno tvorili u nás veľmi podstatnú zložku bežnej ľudovej stravy.
1. K strukovinám zaraďujeme rôzne druhy fazule, šošovice, hrachu (hrášku), sóju.
2. Mali by sme dodržiavať zásadu, že pred úpravou strukovín na studený aj teplý spôsob ich preberieme, pričom dávame pozor na kamienky, poriadne prepláchneme najprv teplou vodou - kvôli prachu a nečistotám a potom studenou.
3. Namočíme ich aspoň deň vopred do studenej vody - na hmotnosť strukovín treba dať päťkrát viac vody.
4. Pred varením ich ešte raz poriadne prepláchneme.
5. Varíme domäkka: fazuľu 2 - 3 hodiny, šošovicu asi 1 hodinu. Nekoreníme, nesolíme.
6. Pred prípravou nastudeno na rôzne druhy šalátov, vychladnuté strukoviny znovu prepláchneme studenou vodou a riadne ich osušíme.
7. Strukovinové šaláty napr. z fazule (pridáme chren alebo kečup, pór, zelený petržlen, olej, olivy, vínny ocot, korenie) pripravujeme aspoň deň vopred pred podávaním.
8. Veľmi dobrý je šošovicový šalát so zelenou a červenou paprikou, horčicou, pórom, vínnym octom, bylinkami, môžeme pridať aj nadrobno nakrájanú šunku a ozdobiť polovičkou z koliesok citrónu.
9. Veľká biela fazuľa a jej úprava je špecialitou balkánskych národov. Varenú veľkú fazuľu naložíme do olivového prípadne slnečnicového oleja, pridáme ocot, soľ, zelené bylinky alebo aj provensálske korenie a nahrubo rozdrvené čierne korenie.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.