národné parky, ktoré sú tak charakteristické pre chladný sever.
Jotunheim, približne 200 kilometrov severne od Osla leží jeden z najobľúbenejších národných parkov, v ktorom sa zároveň nachádza najvyšší vrch Škandinávie nazývaný Galdhopiggen. Na tento vrchol je možný výstup z miest Spiterstulen alebo Juvashytta. Obe sa nachádzajú približne 50 kilometrov od mesta Lom, kde stojí jeden z najstarších drevených kostolov v Európe. Výstup na Galdhopiggen trvá približne 4 hodiny z oboch miest. Pri štarte z Juvashytta je nutné prejsť ľadovcom. Tu začína maximálna bezpečnost správania sa v nórskej prírode, pretože ľadovce sú charakteristické neustálym pohybom a takmer nepredvídateľným stavom. Preto pri rannom nástupe na túru sa približne 60 záujemcov o výstup pospája bezpečnostným lanom a vydá sa na pochod po ľadovci. Na čele sú vždy dvaja nórskym vetrom ošľahaní vodcovia - Magnus a Gunnar, ktorí vopred prešliapu cestu po ľadovci a tak umožnia bezpecný výstup. Po približne jednej hodine na ľadovci sa trasa mení na horský výstup, kde je na vrchole možnosť oddychu i skromného ubytovania v spacákoch. Galdhopiggen, je národným miestom Nórov, preto sa takmer všetci hrdia odznakom o absolvovaní tohto výstupu. Počasie je veľmi premenlivé podobne ako vo Vysokých Tatrách. Kým na začiatku túry je okolo 20 stupňov Celzia, na vrchole môže byť teplota len okolo nuly. Ani sneženie sa nevylučuje. V žiadnom prípade sa neodporúča individuálny prechod ľadovcom, pretože skúsenosti z minulosti vravia o tragédiach.
Od Galdhopiggenu k fjordom je už len kúsok. To najkrajšie začína najdlhším fjordom, Sognefjordom, dlhým približne 200 kilometrov. V žiadnom prípade si nenechajte ujsť cestu najdlhším tunelom sveta Laersdaltunnelen 24,3 kilometrov dlhým, kde je na troch miestach vytvorené odpočívadlo - Modrá sála (bla-hallen), s možným oddychom a obdivovaním tohto unikátu.
Počas cesty po západných fjordoch Nórska je množstvo menších trajektov, ktoré spájajú trasy medzi horami, finančne nie sú veľmi náročné, a tak ich odporúčam. Cestou pozdĺž Lysefjordenu sa prichádza k dvom najpozoruhodnejším výtvorom spojeným s fjordami. Populárnou je tri a pol hodinová plavba loďou po fjorde, ktorá poskytuje jedinečný pohľad na tieto prírodné kreácie.
Preikestolen je obľúbené miesto turistov počas cesty okolo Nórska. Je to časť skalného brala, ktorého zvislé steny sú takmer kolmé na hladinu fjordu. Veľa sa povráva o možnom odštiepení sa skaly, a tak hroziacom zrútení počas návštevy turistov. Neodporúča sa výstup na skalu v zime a hlavne na jar, kedy pri topiacom sa ľade môže dôjsť k uvoľneniu väčšej časti skaly. Hoci mnohí geológovia tvrdia, že zrútenie skaly je nemožné, azda aj týmto si miesto zvyšuje svoju popularitu. Výstup na skalu trvá 2 hodiny z Preikestolen hytta chaty, kde je aj možnosť ubytovania.
V Nórsku je stále čo objavovať, pretože najväčšiu časť jeho územia tvorí horský terén. Je mnoho výtvorov prírody, ktoré ešte neboli nájdené, avšak výtvor zvaný Kjeragbolten nemá vo svete obdobu. Je to guľovitý balvan s priemerom približne 3 metre zaseknutý priamo medzi dvoma takmer zvislými rovnobežnými skalnými stenami. Balvan Kjeragboltenu sa doposiaľ drží pevne na mieste, kde pred stáročiami zapadol, ale s pribúdajúcou návštevnosťou a neustálym namáhaním vraj klesá dole. A opäť je otázne, či sa naň postaviť alebo nie. No stáť na ňom a mať pod sebou 300-metrovú priepasť k hladine fjordu je neopísateľne vzrušujúci pocit. Keď začnete výstup z dedinky Lysebotn zavčas rána, dostanete sa ku kameňu čo najskôr, nakoľko okolo obeda sa už zvykne vytvárať rad na fotografovanie.
Turisti k Lysefjordenu i ďalším nezabudnuteľným fjordom najčastejšie prichádzajú z najväčšieho prístavu na západnom pobreží krajiny - Stavangeru. Nórsko nie je tou najlacnejšou krajinou v Európe no i napriek tejto skutočnosti sa sem každoročne vydáva čoraz viac turistov zo Slovenska. Mnohí podľahnú turistike, rybárčeniu či spoznávaniu historických miest.
Autor: Marek Hičár
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.