je brúsená rovnobežne so základnou plochou hexagonálnej prizmy. Hotový fazetovaný kameň je osemboký stupňovec, pričom na jeho hornej aj spodnej časti sú na každej hrane tri rady faziet. Smaragdy horšej kvality sa často opracúvajú ako kabošony alebo guľôčky. V prípade akvamarínu sa najviac používa pravouhlý stupňový brús a oválny brús. Ak má krištáľ uzavreniny (poruchy), opracúva sa ako kabošon. Akvamarín vynikne aj v tvare guľôčok v náhrdelníkoch. Heliodor sa fazetuje prevažne do oválnych tvarov, okrúhle formy sú skôr výnimkou. Na prívesky sa volí najmä tvar kvapky, v ktorom sa farba a lesk kameňa najviac zvýraznia. Pri morganite je najviac používaný smaragdový brús, pôsobivé je vybrúsenie do tvaru briliantu.
Beryl sa často vyskytuje ako vedľajší minerál v produktoch kyslého magmatizmu, ako sú granity a najmä žulové pegmatity. Občas sa nachádza i v metamorfovaných horninách, najmä vo svoroch. V dôsledku svojej stability v procese zvetrávania sa hromadí v ryžoviskách, ktoré vznikajú zvetrávaním a transportom primárnych ložísk.
Okrem drahokamových odrôd - už spomínaného smaragdu, akvamarínu, heliodoru a morganitu, ktoré majú uplatnenie v klenotníctve, sa beryl ťaží ako surovina na získanie prvku berýlia. Tento kov sa používa na výrobu ľahkých, stabilných zliatin, ktoré sa uplatňujú napríklad pri konštrukcii lietadiel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.