ekumenického dialógu a zveľaďovania kultúrneho a duchovného bohatstva Slovákov.
Ján Sokol, ktorý mal štvrtok 70 rokov, prišiel do prezidentského paláca v sprievode ďalších biskupov asi dvadsať minút pred prijatím a debatovali vo vestibule paláca. Na krkoch zavesené strieborné kríže si vzájomne obzerali, pri debate používali veľkorysé gestá, otáčali dlane hore ako pri kázni.
Sokol mal u prezidenta dlhý príhovor. Okrem iného o sebe povedal: "V živote človeka sú veci, na ktorých nemá zásluhu. Napríklad, že sa narodil na tejto zemi, že dostal do vienka určité dary, napríklad ľudomilnosť, žiť pre druhých a iné. Na tom majú zásluhy na prvom mieste pán Boh, potom rodičia, iste aj farské prostredie v Jacovciach, potom tí, čo ma formovali v základnej škole, gymnáziu..."
Hovoril, že sa môže každému smelo pozrieť do očí a povedať, že pre svoje kňažstvo žil telom a dušou na úkor svojho spánku a odpočinku, že bol vždy v službách pre Pána Boha, cirkev a národ.
Rudolf Schuster Sokolovi v príhovore povedal: "Zvlášť chcem zdôrazniť dva momenty. Váš vzťah k Slovákom nielen doma, ale aj v zahraničí. Táto otázka nebola ešte dostatočne ocenená. A druhý moment je podpora ekumenizmu na Slovensku."
MEDZITITUL: Ján Sokol
Narodil sa 9. októbra 1933 v Jacovciach. Za kňaza ho vysvätili v júni 1957. V rokoch 1957 až 1968 pôsobil ako kaplán, v rokoch 1968 až 1970 bol prefektom kňazského seminára v Bratislave, v roku 1970 sa opäť stal kaplánom v Seredi, kde ho postupne povýšili na správcu farnosti a dekana. Od novembra 1987 zastával funkciu administrátora Trnavskej diecézy a v júni 1988 ho vysvätili za biskupa. V septembri 1989 sa stal trnavským arcibiskupom a od augusta 2000 do 16. septembra tohto roku pôsobil ako podpredseda Konferencie biskupov Slovenska. V súčasnosti je predsedom Rady KBS pre spoločenské komunikačné prostriedky. Človek s rovnakým menom aj dátumom narodenia je v zoznamoch ŠtB ako agent pod krycím menom Svätopluk.
(rf)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.