Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky

Attila Lováš si vybojoval dva majstrovské tituly

Rožňava - Zdravotne postihnutí športovci zo Špeciálnej základnej školy internátnej v Rožňave sa v septembri zúčastnili dvoch celoslovenských súťaží.

Druhý septembrový týždeň boli spolu so športovcami z DSS Amália na Národných atletických pretekoch špeciálnych olympiád, ktoré sa konali v Trenčíne. O týždeň neskôr štartovali na Majstrovstvách Slovenska v atletike zdravotne postihnutých v Banskej Bystrici. Na oboch súťažiach si rožňavskí hendikepovaní športovci počínali vynikajúco.

Výborná spolupráca medzi športovcami z Amálie a ŠZŠI pokračovala spoločnom prípravou na Národné atletické preteky v Trenčíne i vytvorením spoločnej štafety na 4 x 100 metrov. Družstvo tvorili Orbán a Abrahámová z Amálie a Dávidová a Lováš zo ŠZŠI. Po dobrom výkone sa dostali až do finále. Vo finálovom behu, po taktickom rozdelení jednotlivých úsekov, výborne finišoval Attila Lováš a doviedol štafetu k zlatej medaile. Športovci z Amálie si vynikajúco počínali aj v ďalších disciplínach. Vo svojich vekových kategóriách patrili k najlepším. Najúspešnejším bol Adrián Orbán, ktorý v behu na 100 metrov získal 1. miesto a vo vrhu guľou si vybojoval 2. miesto. Ľudovít Kinyiška obsadil vo vrhu guľou 3. miesto a v behu na 200 metrov získal 5. miesto. Veľmi dobre si počínali aj dievčatá. Valéria Abrahámová si vo vrhu guľou vybojovala bronzovú priečku a v behu na 100 metrov získala 4. miesto. Sylvia Petrenková si pripísala v behu na 100 metrov bronz a v vo vrhu guľou obsadila 4. priečku.

Špeciálnu školu v Rožňave reprezentovali Attila Lováš a Alena Dávidová. "Po odchode výborných športovcov Žigovej a Hricka na OU do Špišského Štiavnika a rozhodnutí Jakaba trénovať s iným trénerom som sa spoľahol na Attilu Lováša, ktorý nesklamal. Zvíťazil v behu na 200 i v skoku do výšky. Prvýkrát sa pretekov zúčastnila Alena Dávidová a v behu na 100 metrov získala zlato, a dvojstovke bola štvrtá", povedal tréner Mgr. Jozef Kmeť a pokračoval, "naši pretekári si úspešne počínali v kvalifikácii, no vo finálových súťažiach sa prekonávali v snahe, čo najlepšie reprezentovať klub i mesto, vystupovali ako jeden celok, výsledkom čoho je i zlato v štafete."

Na Majstrovstvách Slovenska v atletike zdravotne postihnutých sa na tartanovom ovále v Banskej Bystrici sa vo vynikajúcom svetle predstavili športovci rožňavskej špeciálnej školy. Potvrdili svoju formu z pretekov v Trenčíne. Na pretekoch štartovali v kategóriách muži a ženy bez obmedzenia veku. Najúspešnejším bol Attila Lováš, ktorý si svojimi výkonmi upevnil svoje postavenie na Slovensku, keď získal majstrovské tituly v behu na 200 metrov a v skoku do výšky. K týmto úspechom pridal aj piate miesto vo vrhu guľou. Prevaha rožňavských športovcov sa ukázala najmä v skoku do výšky, kde sa k Lovášovi pripojili tretím miestom Mako a štvrtým Hricko. Alena Dávidová získala v behoch na 100 i 200 metrov striebro, vo vrhu guľou pridala 5. miesto, Anna Ráczová si pripísala bronz v behu na 100 metrov a 4. priečku v dvojstovke a vo vrhu guľou. Táňa Tomiová skončila v stovke štvrtá a v dvojstovke piata, bronz si vybojovala vo vrhu guľou. Jaro Mako k bronzu v skoku do výšky pridal siedme miesto v stovke a šieste v behu na 200 metrov. Marek Hricko si vybojoval piate miesto v behu na 100 metrov a štvrtý skončil v dvojstovke i v skoku do výšky. Úspechy rožňavských hendikepovaných športovcov sú o to výraznejšie, že ich získali v kategórii bez rozdielu veku, kde štartovali aj starší a skúsenejší pretekári.