stúpencami EÚ sú Slováci. Vyplýva to z nového prieskumu Eurobarometer, ktorý včera v Bruseli zverejnila Európska komisia.
Ľudia v desiatich nových krajinách považujú za hlavné priority EÚ boj proti nezamestnanosti, chudobe, terorizmu, organizovanému zločinu, ako aj zachovanie mieru a stability. Práve mier a stabilita sú hlavnou prioritou pre Slovákov (94 percent), nasleduje boj proti terorizmu a nezamestnanosti (po 93 percent). Prijímanie nových krajín do EÚ podporuje 81 percent Slovákov, proti je len osem percent. Väčšiu podporu rozšíreniu vyjadrili len obyvatelia troch nových krajín.
Slováci tiež patria medzi veľkých stúpencov spoločnej európskej meny euro, hoci podpora sa oproti jari znížila o päť percent. Euro podľa nového prieskumu podporuje 74 percent, proti je 18 percent Slovákov. Viac sú euru naklonení len Slovinci a Maďari, najmenej si spoločnú menu želajú Malťania, Estónci a Lotyši. Vysokej podpore sa medzi budúcimi obyvateľmi EÚ teší spoločná zahraničná politika únie, za ktorú sa vyslovilo 74 percent opýtaných, vytvorenie úradu európskeho ministra zahraničných vecí podporuje 70 percent ľudí. Najviac spoločnú zahraničnú politiku podporujú Cyprania a Slovinci, ktorí si tiež najviac želajú európskeho ministra pre túto oblasť. Hneď za nimi nasledujú Slováci (77 percent za, 15 percent proti spoločnej zahraničnej politike), ktorí však o niečo menej podporujú ministra (67 percent za, ôsme miesto).
Ešte výraznejšie podporuje desiatka nových krajín spoločnú obrannú politiku EÚ (84 percent). Najviac sú tejto politike naklonení Cyperčania a Maďari, Slováci sú v rebríčku podpory piati (84 percent za, 10 percent proti). "Európsku armádu", ktorej vyjadrilo podporu v priemere 80 percent občanov nových krajín, však Slováci podporujú o niečo menej (73 percent, siedme miesto). Prieskum Eurobarometer sa uskutočnil na vzorke vyše 12 000 ľudí v 13 kandidátskych krajinách v júni a júli tohto roka. Na otázky odpovedalo aj viac ako tisíc Slovákov.
Slováci negatívnejšie vnímajú pôsobenie USA vo svete ako ľudia v susedných krajinách Česku, Maďarsku a Poľsku, alebo v priemere obyvatelia desiatich budúcich členských krajín EÚ. Vyplýva to zo včera zverejneného prieskumu Eurobarometer. Pôsobenie USA v prospech svetového mieru pozitívne vníma iba 29 percent Slovákov, negatívne ho hodnotí až 42 percent. V prípade Českej republiky a Poľska je však pomer opačný (47:24, resp. 45:27). O niečo horšie hodnotia Američanov v tejto oblasti Maďari (30:37). Celkovo aktivity USA pre svetový mier kladne hodnotí 41 percent obyvateľov desiatich nových krajín EÚ, záporne 30 percent. Slováci majú na USA tiež kritický pohľad pri boji proti svetovej chudobe a ochrane životného prostredia. Kladne hodnotí ich počínanie v oboch oblastiach 29, záporne 31 percent Slovákov. O niečo pozitívnejší pohľad na počínanie USA majú Slováci v ďalších dvoch oblastiach boji proti terorizmu (54:23) a vplyvu na rast svetovej ekonomiky (45:22). Aj tu však Američanov hodnotia horšie ako Česi, Maďari a Poliaci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.