výrobkov, pretože nízke cenové relácie ohrozujú ich rentabilitu. Stále majú totiž problém premietnuť do svojich cien vyššie ceny energií ešte zo začiatku tohto roku a po chudobnejšej žatve rastú aj ceny obilnín a olejnín.
Pekári by z titulu drahších energií i rastúcich cien pšenice chceli napríklad dostať cenu chleba o asi 3 Sk vyššie. Hydinári sa zasa budú snažiť o zdraženie celých kurčiat o 2 až 3 Sk a kuracích pŕs dokonca o asi 10 Sk. Snahu o zvýšenie cien výsekovej bravčoviny majú aj mäsiari. Najvýznamnejší výrobca tukov a olejov Palma Tumys, ktorý je zaťažený dovozmi chýbajúcej repky olejnej zo zahraničia, zdraženie všetkých svojich produktov o 6 % s obchodníkmi reálne zaviedol už od polovice septembra. Vedenie Palmy Tumys o svojom zdražení TASR informovalo s tým, že pri aktuálnej nákladovosti svojej výroby by pre nich bolo optimálne zvýšenie cien až na úrovni 15 % ale pri svojej cenotvorbe musia zohľadňovať aj reálnu kúpyschopnosť obyvateľstva.
Riaditeľ Zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov SR Demeter Semančák nutnosť zdraženia chleba a pekárskych výrobkov vysvetľuje tým, že ich ceny sú po zdražení energií pokrivené už od začiatku roku a aj tie najúspešnejšie podniky sa dostavajú len k asi 4-% rentabilite. Samotné zdraženie energií by malo podľa neho terajšiu 25-korunovú cenu kilogramového chleba zvýšiť o asi 1,50 Sk a o rovnakú sumu by malo chleba zdražiť aj zvyšovanie cien potravinárskej pšenice. Zatiaľ sú ceny potravinárskej pšenice na úrovni zhruba 4 500 Sk/t. Ak sa však minú jej zásoby ešte z minuloročnej žatvy podľa Semančáka môže cena vyskočiť až na 5 500 Sk/t. "Rokujeme s obchodnými reťazcami. Zdražovanie bude mať asi regionálny charakter, pretože úspech vo vyjednávaniach bude asi všade iný," dodáva Semančák. Na snahy hydinárov o zvýšenie cien ich výrobkov zasa upozorňuje generálny riaditeľ Topoľčianskeho hydinárskeho podniku Jozef Bezák s tým, že už evidujú snahy chovateľov o zvyšovanie dodávateľských cien jatočných kurčiat, ktoré sú zatiaľ na úrovni 29 Sk/kg. Po slabšej žatve ovplyvnenej suchom sa ale bude musieť dovážať nedostatková kŕmna pšenica zo zahraničia a ceny kŕmnych zmesí tak pôjdu hore.
Mäsiari snahu o zvýšenie cien výsekovej bravčoviny o 10 až 15 % ohlásili už začiatkom augusta, ale ako aktuálne hovorí riaditeľka Zväzu mäsiarov SR Edita Ohrablová, zvýšenú nákladovosť sa im v reťazcoch nepodarilo do cien premietnuť v celom rozsahu. "Chovatelia nám predávajú jatočné ošípané už za 48 Sk/kg. Mnohí mäsiari idú v predaji výsekového mäsa dokonca do mínusu. Lepšie ceny dosahujeme iba pri mäsových výrobkoch," dodala Ohrablová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.