týždne. Dnes sú v hodnotení práce kabinetu opatrní. Viacerí čakajú, či parlament schváli reformné zákony a štátny rozpočet.
V nasledujúcich týždňoch čakajú vládu dva kľúčové okamihy, v ktorých má koalícia potvrdiť svoj reformný kurz. Parlament bude hlasovať o dôležitých vládnych zákonoch, ktoré prinesú zásadné zmeny v ekonomike, sociálnom zabezpečení, verejnej správe a zdravotníctve.
Ak by parlament neschválil napríklad návrh rovnej dane, z daňovej reformy zostane torzo a celkové daňové zaťaženie v roku 2004 sa zvýši. Nepopulárne časti reformy, ktoré spôsobujú zdraženie, sú už totiž schválené. Jednotná daň z pridanej hodnoty 19 percent začne platiť v januári a spotrebné dane na alkohol, tabak a benzín sa zvýšili už v auguste.
"Ak by rovná daň neprešla v parlamente, znamenalo by to zvýšenie daňového zaťaženia," pripúšťa hovorca ministerstva financií Peter Papanek.
Ministerstvo financií zámerne naplánovalo prijímanie daňovej reformy tak, aby ako prvé prešli nepopulárne úpravy. "Predpokladáme, že zníženie daní, ktoré prinesie rovná daň, si teraz ľahšie získa podporu," vysvetlil Papanek.
Zámery vlády úzko súvisia aj so štátnym rozpočtom, ktorý predloží parlamentu už tento týždeň. Ak dôjde k sporom o podobu reforiem, môžu nepriaznivo ovplyvniť aj rozpočet.
Situáciu môže skomplikovať aj rozhodnutie prezidenta Rudolfa Schustera, ak viaceré zákony nepodpíše a vráti ich parlamentu. Napríklad pri jednom z kľúčových zákonov o krajských a obvodných úradoch prejavil pochopenie pre rozhorčenie obyvateľov Svidníka, že sídlom obvodného úradu má byť susedný Stropkov.
"V týchto mesiacoch potrebujeme stabilitu, lebo je kľúčová pre reformy," hovorí podpredsedníčka parlamentu Zuzana Martináková z SDKÚ. Pripustila, že má obavy z otrasov, ktoré sa môžu prejaviť, pretože koalícia má v parlamente len krehkú väčšinu. "Malo sa s tým narábať opatrnejšie," myslí si. Koalícia si však už nemôže byť istá hlasovaním štyroch poslancov.
Podpredseda KDH Pavol Minárik povedal, že zákony k reforme verejnej správy sú navzájom previazané. "Keď sa neprijmú, bude problém s rozpočtom, lebo bude nastavený na to, že už nebudú existovať rozpočtové kapitoly okresných úradov."
Minister zdravotníctva Rudolf Zajac sa rozhodol postupovať "metódou myokard" a reformné zákony predloží vláde a parlamentu naraz práve preto, že spolu súvisia. "Poisťovne by sa mali zmeniť na akciové spoločnosti. Ak nebude dobre nastavený rozsah Liečebného poriadku, ak nebude zodpovedať balíku peňazí, ktorý je k dispozícii, poisťovne odmietnu niesť takéto riziko. Nie je možné, aby sme tu mali po novom fungujúce poisťovne v starom systéme, ktorý je nastavený na deficit," tvrdí.
Od nového roka majú začať platiť zákony, ktoré predkladá minister práce Ľudovít Kaník. Tiež sú naviazané na štátny rozpočet a majú pomôcť znižovať jeho deficit. Napríklad nové úrady sociálnych služieb a služieb zamestnanosti vznikajú s predpokladom, že okresné úrady zaniknú. "Ak by sa to nestalo, nastal by zmätok - nebolo by jasné, kto má aké kompetencie, na akom mieste sa budú vyplácať sociálne dávky, prídavky a kompenzácie. Určite by sa museli zvýšiť niektoré výdavky do sociálnej sféry, zlúčením úradov sa predpokladá úspora," povedal Peter Húska z ministerstva práce.
(jj, sp, mar, haj)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.